5 pomysłów na gimnastykę dla dzieci w domu

Krzysztof Jagielski
29.01.2021

Kiedy na dworze jest zimno lub zwyczajnie nie masz możliwości żeby wyjść z dzieckiem na świeże powietrze zawsze warto poruszać się w domu i spożytkować ponadprzeciętne zasoby dziecięcej energii. Domowa gimnastyka sprawi, że dziecko spędzi aktywnie czas, dotleni organizm, ale też poprawi w ten sposób koordynację ruchową, koncentrację i świadomość własnego ciała.

Jak zachęcić malucha do ćwiczeń?

Odpowiedź na to pytanie jest nadzwyczaj prosta i łatwa do wykonania. Jako rodzic nie musisz robić nic szczególnego, po prostu bądź.  Bądź towarzyszem, pomysłodawcą i asekuracją - resztą zajmie się dziecko. Maluchy mają cudowną umiejętność poddawania się energicznej i kreatywnej zabawie. Gimnastyka w domu będzie więc świetnym sposobem na zbudowanie relacji z dzieckiem i wyrobienie nawyku aktywnego spędzania czasu. Wyłącz telewizor, radio, telefon, zrób na środku pokoju trochę miejsca i zacznij dorosłą gimnastykę, a maluch podąży za Tobą. Kolejną „zachęcajką” mogą stać się też akcesoria do ćwiczeń. W sklepach sportowych jest ich bardzo dużo, ale można również wykonać je samemu.

Akcesoria do ćwiczeń dla dzieci - sklepowe czy DIY?

Gimnastyka dla dzieci w domu może być urozmaicona i wcale nie musi być kosztowną formą spędzania czasu. Oczywiście gotowe akcesoria do ćwiczeń dla dzieci można kupić w sklepie. Do najbardziej popularnych należą piłki, trampoliny, obręcze (hula hop) i skakanki. Dostępne są również bardziej profesjonalne akcesoria np.: koła i trapezy, które można podwiesić na suficie, drabinki i bujaki lub małe równoważnie. Ich zdecydowaną zaletą jest gotowa forma, ale również użycie sprawdzonych i atestowanych materiałów.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć sprzęty do ćwiczeń samemu. Doskonale sprawdzą się tu szarfy, materiałowe obręcze, woreczki z grochem czy wymyślne tory przeszkód zrobione z poduszek. Ograniczać Was może jedynie wyobraźnia. Zaleta? Nie musisz wydawać kroci pieniędzy na przeróżne sprzęty, szukać miejsca do ich przechowywania, a dodatkowo wykorzystasz zalegające w szafie rzeczy.

5 gotowych pomysłów na gimnastykę z dzieckiem

Poniżej znajdziesz pięć gotowych pomysłów na gimnastykę w domu. Wszystkie stworzone są tak, by można było ćwiczyć z dziećmi w różnym wieku.

1. Garbate kotki

To prosta zabawa gimnastyczna – razem z dzieckiem udajesz kotki. Chodząc w podporze podpartym, wyginasz plecy w pałąk -raz ku górze, potem ku dołowi udając przeciągającego się kotka.

2. Skaczące żabki

Rozłóż na podłodze obręcze gimnastyczne lub własnoręcznie zrobione koła. Udawaj z dzieckiem żabki, które przeskakują z jednego jeziorka do drugiego. Możesz przybliżać obręcze do siebie i oddalać je.

3. Kładeczka na rzece

To popularna zabawa w mostek. Możesz użyć równoważni, długiej deski, wstążki lub książek ułożonych jedna za drugą. Dziecko chodząc po kładce musi uważać żeby z niej nie spaść i nie zamoczyć nóżek.

4. Rób to co ja

Dziecko uczy się naśladując i można wykorzystać tą umiejętność w trakcie zabawy. Zacznij wykonywać różne ćwiczenia i poproś dziecko, by Cię naśladowało.

5. Paluszki i piętki

To zabawa, która oprócz gimnastyki doskonale sprawdza się w profilaktyce wad postawy u dzieci. Wystarczy, że namówisz dziecko, by próbowało chodzić raz na paluszkach i sięgało wysoko rękoma, a potem, by wciskało piętki mocno w podłogę.

W domowej gimnastyce nie chodzi o to, by być idealnym. Skupcie się z dzieckiem na zabawie, eksperymentujcie, bawcie się. Pamiętaj, że to, co wydaje się oczywiste i proste dla maluszka może być nie lada wyzwaniem! 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.