6 największych mitów na temat aktywności fizycznej, w które wierzy większość facetów

Maciej Piwowski
27.06.2017

Jeśli nie ćwiczysz, nie uprawiasz żadnej formy aktywności, a Twojej diecie daleko jest do określenia „zdrowa”, to z pewnością nie możesz się pochwalić zadbanym ciałem. Pewnie regularnie zastanawiasz się, jak to zmienić? Większość facetów odruchowo wpada na pomysł pójścia na siłownię, ślepo wierząc, że to rozwiąże ich wszystkie problemy. Nic bardziej mylnego. Poznaj 6 największych mitów na temat aktywności fizycznej, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

  1. Wystarczy jeden trening tygodniowo – absolutnie nie! Uprawianie sportu raz w tygodniu jest dobre dla ludzi starszych, którzy chcą tylko utrzymać względną sprawność fizyczną. Jeśli natomiast Twoim celem jest wyrzeźbienie ciała i zgubienie oponki, to musisz ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu. Optymalnie byłoby uprawiać jakiś sport nawet 5 razy w tygodniu.
  2. Siłownia odchudza – jest to bardzo popularny, ale na wskroś nieprawdziwy mit. Ćwiczenia siłowe budują tkankę mięśniową, jednak nie jest tak, że mięśnie powstają z tłuszczu. Aby schudnąć trzeba przede wszystkim zmienić dietę, której celem powinno być dostarczanie organizmowi takiej ilości energii, którą ten będzie w stanie spalić, również dzięki ćwiczeniom. Samo podnoszenie ciężarów nie spowoduje, że Twoja waga spadnie.
  3. Robienie brzuszków to gwarancja „sześciopaku” - „sześciopak” w ostatnich latach stał się synonimem pięknego ciała, i to zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Niestety, samo robienie brzuszków, nawet w bardzo dużej liczbie, nie gwarantuje osiągnięcia takiego efektu. Wymaga to ćwiczenia wszystkich partii mięśni brzucha i tułowia, a więc bardziej zaawansowanego treningu. Ponadto konieczne jest zgubienie oponki, czyli spalenie tłuszczu odkładającego się na brzuchu – tutaj znów przyda się dieta.
  4. Bieganie długodystansowe to najlepszy sposób na schudnięcie – owszem, długie przebieżki świetnie budują kondycję i przyspieszają spalanie tłuszczu, ale nie oszukujmy się – nie każdy ma do nich predyspozycje. Być może zaskoczy Cię informacja, że bardzo podobne efekty możesz osiągnąć biegając tylko przez 5-10 minut dziennie, ale szybszym tempem. Taki trening fantastycznie wzmacnia serce i przyspiesza metabolizm.
  5. Na siłownię najlepiej zabierać napoje izotoniczne – tego typu napoje składają się przede wszystkim z wody i cukru, a więc nawadniają organizm i dostarczają mu energii. Jednak z punktu widzenia faceta, który chce też schudnąć, znacznie lepszym wyborem będzie zwykła woda mineralna.
  6. Najlepiej jest trenować rano – nie ma żadnego twardego dowodu na to, że tak rzeczywiście jest. Specjaliści twierdzą, że poranny trening pomaga usprawnić metabolizm na resztę dnia, ale w rzeczywistości pora ćwiczeń nie ma aż takiego znaczenia. Najważniejsza jest regularność. Jeśli więc wolisz ćwiczyć wieczorem czy nawet w nocy, rób to!

Zamiast skupiać się na mitach i analizować różne opinie na temat skuteczności poszczególnych rodzajów aktywności fizycznej, po prostu zacznij ćwiczyć. Przejdź też na zdrową dietę, a błyskawicznie zauważysz świetne efekty – nie tylko fizyczne, ale też psychiczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.