Badania, którym regularnie powinien się poddawać każdy facet

Andrzej Winnicki
20.05.2019

Nie ważne, czy masz 20, 30 czy 50 lat. Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za siebie i swoich bliskich, nie możesz lekkomyślnie podchodzić do kwestii własnego zdrowia. Męskie choroby dotykają facetów w każdym wieku, ale można im przeciwdziałać regularnie poddając się prostym, bardzo podstawowym badaniom. Wymieniamy je w naszym poradniku i podpowiadamy, jak często warto je wykonywać.

Badanie krwi

Absolutna podstawa. Badanie krwi należy wykonywać minimum raz do roku, a najlepiej raz na pół roku. Chyba nie boisz się igły i widoku krwi, prawda? Takie badanie można zlecić prywatnemu laboratorium – kosztuje kilkadziesiąt złotych. Wyniki konsultujemy z lekarzem. Na ich podstawie medyk może w porę zauważyć, że w Twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego, co nie daje żadnych innych objawów. Badania krwi pozwalają wykryć chociażby anemię, niedobory składników odżywczych i mineralnych, ale też stany zapalne czy białaczkę.

Badanie jąder

Każdy facet powinien je wykonywać raz w miesiącu. Spokojnie, nie musisz od razu biec do urologa czy proktologa. Bardzo dobre efekty przynosi samobadanie, które najlepiej jest przeprowadzić pod prysznicem, w pozycji stojącej. Powoli dotykaj swoich jąder skupiając się na tym, czy nie wyczuwasz jakichś zgrubień czy guzów. Lekarzowi warto się natomiast pokazać raz na 2 lata, a jeśli jesteś już po 40-stce i w Twojej rodzinie były przypadki męskich nowotworów, urologa powinieneś odwiedzać raz do roku.

USG jamy brzusznej

Proste, zupełnie bezbolesne, a dla niektórych nawet całkiem przyjemne badanie, które zajmie Ci tylko 10 minut i będzie kosztować około 60-70 złotych (aby skorzystać z niego za darmo, musisz mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). USG jamy brzusznej pozwala w porę wykryć jakieś niepokojące zmiany na narządach, w tym wątrobie, żołądku czy nerkach. To skuteczny sposób na wczesne zdiagnozowanie chociażby kamieni nerkowych czy wodonercza. Badaniu warto się poddać przynajmniej raz do roku.

Wizyta u stomatologa

Na koniec badanie, które przydałoby się ponad 90% Polaków – bo tylu z nas cierpi na próchnicę. Jeśli nie potrafisz sobie przypomnieć, kiedy ostatni raz byłeś w gabinecie stomatologicznym, to znaczy, że było to zbyt dawno. Kontrolne przeglądy jamy ustnej należy wykonywać raz na pół roku. Podczas wizyty stomatolog może nie tylko zauważyć ubytek (i szybko oraz tanio go wypełnić), ale też dostrzec choroby przyzębia, dziąseł czy usunąć kamień nazębny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.