Bieganie w czasie mrozów. Jak się przygotować?

Antoni Kwapisz
27.12.2023

Wiele osób uprawiających jogging zimą przenosi się do klubów fitness, gdzie do dyspozycji są bieżnie elektryczne. Jeśli jednak preferujesz bieganie w terenie, to musisz liczyć się z dyskomfortem, szczególnie w okresie mrozów. Ujemne temperatury nie muszą być przeszkodą w odbyciu treningu. Trzeba tylko zadbać o odpowiednie przygotowanie. Oto kilka dobrych wskazówek.

Ubierz się na cebulkę

Zmień swój standardowy strój do biegania na taki, który z jednej strony jest lekki, a z drugiej zapewnia dobrą izolację termiczną. Fajnie sprawdzi się tutaj bielizna narciarska, która rzeczywiście skutecznie chroni przed zimnem, a przy tym nie ogranicza ruchów. Warto również narzucić lżejszą kurtkę na zamek, którą możesz rozpiąć, gdy już solidnie się rozgrzejesz.

Załóż maskę/kominiarkę

To ważne, aby chronić drogi oddechowe przed bardzo zimnym powietrzem. W tym celu warto założyć kominiarkę, a jeszcze lepiej maskę antysmogową, która nie tylko zabezpieczy przed mrozem, ale też przed smogiem.

Skróć czas treningu

Dobrze, że nie chcesz odpuszczać treningu biegowego mimo mrozów, natomiast wiedz, że nie są to optymalne warunki do uprawiania sportu. Mądrze będzie skrócić trening np. do kilkudziesięciu minut, czyli zamiast przebiec standardowe 10 kilometrów, zrobić o połowę krótszą pętlę.

Zwolnij tempo

W czasie mrozu nie warto się nadmiernie forsować. Dobrym pomysłem będzie zmniejszenie tempa, dzięki czemu unikniesz efektu hiperwentylacji, który przy ujemnych temperaturach jest niepożądany a wręcz może być szkodliwy i np. grozić zapaleniem oskrzeli czy płuc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie