Ból w krzyżu, a nie masz czasu na rehabilitację? Sprawdź, jak sobie pomóc

Maciej Piwowski
19.05.2023

8 na 10 dorosłych Polaków choć raz doświadczyło bólu w krzyżu. Dla wielu osób jest to codzienny towarzysz, co dotyczy szczególnie pracowników biurowych i zawodowych kierowców. Najlepszą radą jest poddanie się rehabilitacji, jednak nie każdy ma na to czas. Jeśli jesteś zapracowany i nie możesz sobie pozwolić na kilkutygodniową sesję rehabilitacyjną, to skorzystaj z naszych wskazówek.

Zaproś fizjoterapeutę do domu lub biura

Wielu fizjoterapeutów nie przyjmuje pacjentów w swoich gabinetach, ale odwiedza ich w domach czy w biurach. Jest to świetne rozwiązanie dla zapracowanych osób, które rzeczywiście nie mają czasu, aby wybrać się do gabinetu, zwłaszcza na drugim końcu miasta czy w innej miejscowości.

Ćwicz w domu

Nieodłącznym elementem rehabilitacji jest praca, jaką pacjent musi wykonać w domu. W Internecie znajdziesz mnóstwo zestawów ćwiczeń wskazanych w przypadkach bólu kręgosłupa w odcinku krzyżowym. Ćwiczenia te mają na celu przede wszystkim wzmocnienie mięśni głębokich, co już po kilku tygodniach powinno przynieść odczuwalną poprawę.

Pomóż swojemu kręgosłupowi

W obliczu bólu w odcinku krzyżowym kręgosłupa warto zmienić szkodliwe nawyki, które także przyczyniły się do tej dolegliwości. Mamy tutaj na myśli złą dietę, stosowanie używek (przede wszystkim palenie papierosów), brak ruchu oraz prowadzenie siedzącego trybu życia. Masz teraz dobrą motywację, aby schudnąć i naprawdę zacząć dbać o swoje ciało.

Pamiętaj natomiast, że jeśli ból nie mija przez kilka tygodni, a Twój stan wręcz się pogarsza, to nie unikniesz rehabilitacji – nie można bez końca przyjmować leków przeciwbólowych. Im szybciej skorzystasz z fachowej pomocy, tym mniej uciążliwe będą konsekwencje zdrowotne początkowego zbagatelizowania dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie