Bolą Cię nadgarstki i przedramiona po całym dniu pracy? Sprawdź, co możesz na to poradzić

Maciej Piwowski
30.11.2022

Ból nadgarstków i mięśni przedramion (prostowników) to bardzo częsta przypadłość, jaką obserwują u siebie osoby pracujące przy biurku – szczególnie mężczyźni. W młodym wieku nie musi to oznaczać zmiany chorobowej, ale mieć związek ze zwykłym przeciążeniem. Ważne, aby tego nie lekceważyć. Sprawdź, co możesz poradzić na ból nadgarstków i przedramion spowodowany długą pracą przy biurku.

Zainwestuj w ergonomiczną myszkę i klawiaturę

To stosunkowo niewielka inwestycja we własny komfort i zdrowie. Dobrą myszkę ergonomiczną możesz kupić za około 150 złotych, natomiast klawiaturę za około 300 złotych. Uwierz, że jakość Twojej pracy z miejsca się poprawi, a bóle powinny wkrótce ustąpić.

Rób częste przerwy

Sama zmiana myszki i klawiatury niewiele da, jeśli nadal będziesz przesiadywać przy biurku bite 8 godzin bez żadnej przerwy. Minimum raz w godzinie rób sobie 10-minutową pauzę, którą możesz wykorzystać na rozprostowanie rąk i ćwiczenia gimnastyczne (np. złącz dłonie i energicznie poruszaj nimi w nadgarstkach).

Masaż rozluźniający

Ból nadgarstków i przedramion ma swoje epicentrum i najczęściej jest nim okolica po zewnętrznej stronie łokcia. Wskazuje to na problemy z prostownikami, co może w krótkim czasie doprowadzić do poważnego i kłopotliwego schorzenia – łokcia tenisisty.

Znajdź bolesne miejsce (uważaj, ból może być bardzo silny przy mocnym ucisku) delikatnie masuj je, wykonując kuliste ruchy palcem. Po kilku minutach ból powinien być znacznie mniejszy, również podczas prostowania i zginania ręki w łokciu.

Nie pomogło? Skonsultuj się z fizjoterapeutą

Wszystkie powyższe wskazówki mogą pomóc, jeśli nie lekceważyłeś bólu przez wiele miesięcy. Jeśli jednak towarzyszy Ci on od dawna i do tej pory nic z tym nie zrobiłeś, to istnieje prawdopodobieństwo, że masz już jakiś uraz ortopedyczny. W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak udać się do fizjoterapeuty, który zdiagnozuje problem i pomoże Ci go rozwiązać.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie