Buty sportowe - kryteria wyboru

Piotr Kowalczyk
23.08.2016

Stale rośnie nie tylko liczba zwolenników zdrowego odżywiania, ale również miłośników aktywnego trybu życia. Coraz więcej osób, w różnym wieku, regularnie biega lub odwiedza siłownię. Należysz do tej grupy? Jeśli tak, przeczytaj niniejszy poradnik i dowiedz się, czy odpowiednio dobierasz obuwie sportowe.

Korzyści, wynikające z prowadzenia aktywnego trybu życia, są wielorakie. Należą do nich m.in. zdrowe mięśnie i kości, polepszenie zdrowia psychicznego czy zmniejszenie ryzyka otyłości. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że czasami z pozoru nieważne czynniki, jak odpowiednie obuwie, mogą znacznie polepszyć komfort, a co za tym idzie efektywność wykonywanego treningu.

Najczęstsze błędy przy wyborze obuwia

Do najczęściej popełnianych błędów, podczas zakupu nowego obuwia, należą:

  • - Niewłaściwa długość. Nie można doprowadzać do sytuacji, kiedy but uciska stopę i zmniejsza poczucie komfortu. Warto jednak zostawić niewielką przestrzeń między palcami a czubkiem buta, ponieważ w trakcie biegu, nasza stopa przesuwa się do przodu.
  • - Nieodpowiednia szerokość. Zdarza się, że długość buta jest dobrze dopasowana, ale z kolei nasza stopa wystaje za bardzo poza brzegi wkładki. Producenci obuwia przykładają wagę do tego, aby wkładki w butach były anatomicznie wyprofilowane, dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy stopa nie za bardzo przekracza granice wkładki.
  • - Niedostosowanie do wagi ciała. Wybierając nowe buty, często sugerujemy się marką, ceną czy designem. Jednak ceniona firma, wysoka cena i modne kolory to nie wszystko. Nie możemy pominąć tak ważnego czynnika, jak waga naszego ciała. Kiedy jest ona większa, powinniśmy zdecydować się na bardzo dobrze amortyzowane obuwie.

Buty sportowe dla mężczyzn

Jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego obuwia sportowego, mężczyźni mają trochę bardziej utrudnione zadanie, niż kobiety. Z czego to wynika? Przede wszystkim buty męskie powinny charakteryzować się wysokiej jakości materiałem, pozwalającym na amortyzowanie wstrząsów, powstałych w skutek bardzo intensywnego wysiłku. Męskie obuwie sportowe, powinno być z jednej strony dostosowane do charakterystycznej budowy stopy mężczyzn, a z drugiej gwarantować mu dużą wygodę.

Sklep sportowy Spartoo, oferuje miłośnikom aktywnego trybu życia szeroki wybór butów męskich. Spośród marek mamy do dyspozycji: buty sportowe Nike, New Balacne oraz adidas, Puma i wiele innych. Co więcej, filtrowanie ze względu m.in. na kolor, kraj produkcji, cenę i kolekcję, sprawia, że zakupy stają się jeszcze bardziej przyjemne i wygodne.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie