Cała prawda o goleniu i kosmetykach dla mężczyzn

Marek Szydełko
13.11.2015

Cera mężczyzn znacznie różni się od skóry twarzy kobiet. Wynika to z innych biologicznych przystosowań obu tych płci. Skóra na twarzy mężczyzn jest dodatkowo narażona na styczność z ostrzem maszynki. Codzienne lub prawie codzienne golenie zarostu, pozbawione odpowiedniej pielęgnacji, może podrażnić skórę. Dlatego też wraz ze specjalistami przygotowaliśmy poniższy artykuł. Zobacz, które kosmetyki dla mężczyzn są absolutną podstawą. Dowiedz się także, na czym polegają różnice w budowie i w wyglądzie skóry męskiej i kobiecej oraz jak dobrze operować maszynką, by w jak najmniejszym stopniu narażać cerę na uszkodzenia.

Skóra twarzy mężczyzny i kobiety - różnice i podobieństwa

Wyróżnia się jedną podstawową cechę, którą przypisuje się zarówno kobietom, jak i mężczyznom. To nacisk na problematykę cery, czyli defekty, jakie doskwierają typom skóry bez względu na płeć. Dolegliwość nadwrażliwości, problem trądziku czy przesuszenia dotyczy i pań, i panów. Jednak w tym miejscu podobieństwa się kończą. Zdecydowanie więcej występuje różnic. Wynikają one głównie z produkcji męskiego hormonu - testosteronu, który warunkuje budowę cery mężczyzn.

  • Skóra na twarzy mężczyzn jest aż o 20% grubsza niż u kobiet. Tym samym wygląda na mocną i odporną  na różnorodne bodźce lub czynniki. Zawiera w sobie więcej kolagenu, zatem cechuje się intensywniejszą jędrnością.
  • Jeżeli chodzi o kolagen, to u mężczyzn obniża się on stopniowo w przeciągu całego życia. Natomiast u kobiet obecność kolagenu obniża się dopiero w okresie okołomenopauzalnym i jest to jednak nagły spadek. Sprawia on, że zmarszczki i inne oznaki starzenia się skóry są bardziej widoczne niż u mężczyzn. Z kolei u płci męskiej zmarszczki, mimo że pojawiają się nieco później, bardzo szybko nabierają na intensywności.
  • Cera mężczyzn jest tłustsza niż kobieca, ponieważ w jej strukturze znajduje się więcej porów oraz gruczołów łojowych, które jednocześnie są większe. Tym samym produkcja sebum także jest wzmożona. Niestety, aspekt ten ma dwie strony. Z jednej cera jest mniej narażona na wysuszenie, ale z drugiej nadmiar sebum sprzyja pojawieniu się niedoskonałości na twarzy, głównie trądziku.

Pielęgnacja skóry twarzy po goleniu

Golenie zarostu to pielęgnacyjna czynność zarezerwowana dla mężczyzn. Nie jest to jednak wbrew pozorom proste zadanie. Wymaga precyzji, skupienia i zastosowania dobrze dobranych produktów kosmetycznych do golenia. Aby mieć pewność, że preparaty nie podrażnią dodatkowo skóry, warto zdecydować się na sprawdzone marki, np. Vichy. Wraz z wiekiem każdy mężczyzna z pewnością wypracuje sobie własną technikę golenia, która będzie dla niego najlepsza. Jednak warto pamiętać o jednej podstawowej zasadzie - maszynkę powinno kierować się od uszu w stronę brody, a jeżeli chodzi o wąsy - ruch musi być pionowy, od góry do dołu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko podrażnienia skóry oraz wrastających włosków.

Poznaj niezbędnik kosmetyków dla mężczyzn

  • Żel lub pianka do golenia. Bardzo ważne jest, by nie golić zarostu ‘’na sucho’’, co jest pierwszym krokiem do podrażnienia skóry twarzy. Wybór ten jest zależny wyłącznie od gustu i osobistych upodobań. Zarówno żel, jak i pianka zmiękczają włoski i ułatwiają poruszanie się maszynki po skórze. Dobre produkty kosmetyczne nie tylko ułatwiają golenie, ale także nawilżają skórę. A odpowiednie nawilżenie jest niezbędne po wykonaniu tej czynności.
  • Balsam po goleniu. Ten produkt stosuje się tuż po goleniu, by zapobiegł on pojawianiu się podrażnień, a szczególnie zaczerwienienia.
  • Krem nawilżający. Bardzo często mężczyźni stosują alternatywnie balsam po goleniu i właśnie krem nawilżający dla mężczyzn. Niestety to błąd. Oba te produkty mają nieco inne zastosowanie. Balsam łagodzi podrażnienia i zapobiega im, a krem koi cerę, głęboko nawilża i zapobiega wrastaniu się włosków. Warto zatem kompleksowo zadbać o skórę i wybrać zarówno balsam po goleniu, jak i krem.

Wyżej wymienione produkty to niezbędnik w kosmetyczce prawdziwego mężczyzny. Te oraz inne kosmetyki dla mężczyzn Vichy znajdziesz w gamie produktów Vichy Homme na stronie internetowej marki.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie