Calperos w leczeniu osteoporozy

Maciej Piwowski
12.03.2020

Osteoporoza jest chorobą dotykającą głównie osoby starsze. Najczęściej występuje u kobiet znajdujących się w okresie menopauzy lub po jej przejściu. To układowa choroba szkieletu, która powoduje zmniejszenie masy tkanki kostnej i obniżenie jej jakości. Jak skutecznie leczyć osteoporozę?

Leczenie osteoporozy

Leczenie osteoporozy polega na zachowaniu masy kostnej powyżej poziomu, którego obniżenie może prowadzić do złamań. Niektóre leki stosowane podczas leczenia osteoporozy powinny być zażywane przez wiele lat. Podobnie wygląda profilaktyka, którą praktykować należy do końca życia. Właściwie dobrany sposób leczenia może zmniejszyć ryzyko złamań do minimum i utrzymać sprawny układ ruchu przez wiele lat.

Zawartość wapnia w suplementach

Głównym budulcem kości jest wapń, dlatego aby leczenie osteoporozy było skuteczne, należy zadbać o to, by dostarczać do organizmu odpowiednią dawkę tego minerału. Możemy zrobić to za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety, wzbogaconej o odpowiednie suplementy. Calperos zawiera węglan wapnia, który jest źródłem najlepiej przyswajalnego wapnia w formie zjonizowanej. Składnik ten bierze udział w tworzeniu oraz mineralizacji tkanki kostnej, stymuluje właściwe przewodnictwo nerwowe oraz pomaga utrzymać równowagę elektrolitową. Wapń ma także wpływ na proces krzepnięcia krwi i na sprawność pracy układu sercowo-naczyniowego.

Leczenie osteoporozy polega na eliminowaniu wszystkich czynników, które zwiększają ryzyko jej nasilenia. Jest to również główna taktyka w profilaktyce zdrowotnej. Pacjenci dotknięci osteoporozą powinni przyjmować dodatkowo wapń oraz witaminę D w formie suplementów, gdyż sama dieta może okazać się niewystarczająca. Podczas kuracji należy regularnie poddawać się kontroli poziomu wapnia we krwi oraz moczu. Monitorowanie poziomu wapnia pozwoli na ocenę skuteczności leczenia i nakieruje na dokonanie ewentualnych zmian. Pozwoli również uniknąć sytuacji, w której dostarczamy do organizmu zbyt dużo wapnia. Calperos podaje się doustnie, podczas posiłku. Dzieci powyżej 7 roku życia i młodzież powinny przyjmować 1 kapsułkę Calperos 500 do 3 razy dziennie. Dorośli 1 kapsułkę 1-3 razy na dobę.

Niektóre złamania będące wynikiem osteoporozy mogą być nawet śmiertelne w skutkach lub znacząco pogorszyć jakość naszego życia. Co piąta osoba dotknięta złamaniem szyjki kości udowej umiera, a połowa ofiar tego urazu nigdy nie wraca do dawnej sprawności. Dlatego tak ważnym jest, aby w leczeniu osteoporozy nie zdawać się na półśrodki, gdyż konsekwencje takiego zachowania mogą być bardzo bolesne i długotrwałe.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.