Chcesz zbudować plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? Tego nie może zabraknąć!

Marek Szydełko
16.04.2021

Jak wielu ojców poczułeś silną potrzebę własnoręcznego zrobienia super atrakcji dla dzieciaków. Wybór padł na ogrodowy plac zabaw. Macie dość miejsca, dzieci potrzebują ruchu na świeżym powietrzu, ale jednocześnie nie ufasz gotowym produktom z marketu. Z kolei te na zamówienie są bardzo drogie. Czas więc wziąć się do roboty. Sprawdź, z jakich elementów powinien się składać przydomowy plac zabaw.

Huśtawka

Najlepiej podwójna, ponieważ dzięki temu unikniesz ciągłych kłótni o miejsce na huśtawce. Jest to również ważne w sytuacji, gdy między dziećmi jest spora różnica wieku i jedno z nich musi jeszcze korzystać z zabudowanego siedziska. Huśtawkę łatwo wykonasz z solidnych okrąglaków połączonych śrubami. Poproś o pomoc drugą osobę, na przykład ojca, teścia czy szwagra.

Piaskownica

To już będzie łatwizna, ponieważ zbudowanie piaskownicy nie stanowi żadnego problemu dla domowego majsterkowicza. Wykonasz ją po prostu z oheblowanych desek – zwróć uwagę, czy nie mają drzazg, a jeśli tak, to trzeba będzie je dodatkowo potraktować papierem ściernym i solidnie zabejcować. Piaskownicę najlepiej będzie ustawić na kostce brukowej lub na gruncie, ale dając pod spód włókninę, która zapobiegnie przerastaniu chwastów. Piasek możesz kupić w workach.

Zjeżdżalnia

Wydaje się, że jej wykonanie będzie dość trudne, ale to wcale nie jest tak skomplikowane. Po pierwsze: kup gotowy ślizg. Kosztuje około 200 złotych, dostaniesz go w marketach budowlanych, ale możesz też zamówić ten element w Internecie. Mając już ślizg dopasowujesz do niego pozostałe elementy konstrukcji. Potrzebna będzie wieżyczka z podestem, którą może zrobić z okrąglaków oraz resztek desek, jakie zostały Ci po zbudowaniu piaskownicy.

Rada

Deski na podeście powinny być ryflowane, ponieważ zapobiega to poślizgnięciu się na mokrym drewnie.

Teraz zostało już tylko dopasować wysokość wieżyczki do długości ślizgu, skręcić całość śrubami i przymocować ślizg przy pomocy wkrętów. Gotowe.

Oczywiście możesz uzupełnić przydomowy plac zabaw o wiele innych elementów, jak chociażby domek (niekoniecznie na drzewie), ale to zostaw sobie na inny czas – z tym, co wymieniliśmy, będziesz mieć dostatecznie dużo pracy. Powodzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.