Czego potrzebują dzieci, a o czym wielu ojców zapomina?

Piotr Kowalczyk
20.07.2020

Jako ojciec masz na głowie mnóstwo obowiązków i doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że musisz zagwarantować dzieciom dobre warunki życia, edukację, poczucie bezpieczeństwa. Pogoń za dobrami materialnymi może Ci jednak łatwo przysłonić to, co najważniejsze, czyli bliskość. Twoje dzieci mają bardzo silną potrzebę kontaktu z tatą, co manifestują na różne sposoby. Ty, zapracowany i zmęczony, często nie dostrzegasz wyraźnych sygnałów wysyłanych przez pociechę. Sprawdź, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Przytulenie

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele razy zdarzyło się, że Twoje dziecko bardzo potrzebowało przytulenia, a Ty – pewnie nieświadomie – je odepchnąłeś. Zwracaj uwagę na drobne sygnały, które świadczą o potrzebie bliskości. Jeśli dziecko przybiega do drzwi, gdy wracasz do domu z pracy, to pomimo skrajnego zmęczenia znajdź w sobie siłę, by je przytulić. Robisz coś przy kuchennym blacie, a dziecko pałęta Ci się pod nogami? To także sygnał, że potrzebuje przytulenia.

Zabawa

Mamy tutaj na myśli zabawę totalną, czyli taką, podczas której zapomina się o całym świecie. Kiedy ostatnio bawiłeś się tak ze swoim dzieckiem? Czy nie jest tak, że owszem, układasz z nim klocki, ale myślami wciąż jesteś w pracy albo bez przerwy zerkasz na ekran smartfona? To kompletnie bez sensu, a Twoje dziecko niestety to widzi i stopniowo traci do Ciebie zaufanie.

Pełne skupienie się na tym, co mówi dziecko

Gdy dziecko chce Ci o czymś powiedzieć, to w tym momencie nie powinno być dla Ciebie nic ważniejszego. W 100% skup się na przekazie, patrz pociesze w oczy, odłóż wszystkie obowiązki. To przecież zajmie tylko chwilę. Być może dziecko nie ma żadnej ważnej sprawy, ale w ten sposób testuje, czy może na Ciebie liczyć. Nie zawiedź go!

Inicjowanie wspólnych aktywności, ale bez elektroniki

Nie czekaj na to, aż dziecko samo poprosi Cię o chwilę zabawy. Zaproponuj mu to z zaskoczenia, bez żadnego wyraźnego powodu. I najważniejsze: niech to będzie coś, w co oboje mocno się zaangażujecie. Oglądanie bajek czy granie na konsoli to zdecydowanie za mało. Zawsze staraj się znaleźć czas na aktywności z dzieckiem, do których nie potrzeba żadnej elektroniki czy telewizji – niech to będzie nawet zwykły spacer, podczas którego będziecie mieli okazję porozmawiać sobie o różnych mniej i bardziej ważnych sprawach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.