Częsty seks, czyli idealny sposób na męskie zdrowie

Piotr Kowalczyk
04.02.2021

Seks jest często bagatelizowanym elementem profilaktyki zdrowotnej. Uważamy go wyłącznie za rozrywkę czy sposób budowania więzi, ale warto wiedzieć, że dobry i co ważne częsty seks ma również niebagatelny wpływ na męskie zdrowie. Jak to możliwe? W jaki sposób częste uprawianie seksu może Ci pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej? Sprawdź to w naszym poradniku.

Świetna (i przyjemna) forma aktywności fizycznej

Seks jest najlepszym sposobem na zachowanie aktywności fizycznej dla osób, które kompletnie nie mają czasu, by uprawiać jakiś sport. Warto wiedzieć, że w trakcie stosunku spala się nawet kilkaset kalorii – to tyle, co podczas godzinnej jazdy na rowerze! Oczywiście dużo zależy tutaj od długości i intensywności zbliżenia, ale jeśli będziesz uprawiać seks codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu, to z pewnością dużo łatwiej będzie Ci utrzymać prawidłową wagę oraz sprawność mięśniową.

Częsty seks zapobiega wahaniom nastroju

Nie możemy bagatelizować wpływu seksu na zdrowie psychiczne, zwłaszcza facetów. Częste kochanie się z partnerką pozwala Ci zachować dobry nastrój, zredukować napięcie, optymistycznie patrzeć na życie. Regularny seks jest również podstawą udanego związku, co także nie jest bez znaczenia dla zdrowia psychicznego mężczyzny, który przecież chce wiedzieć, że jego relacje z partnerką są bardzo dobre.

Naturalny lek na stres

Większość Polaków żyje w silnym stresie, najczęściej spowodowanym sytuacją zawodową oraz trudnościami natury ekonomicznej. Gdy dojdą do tego jeszcze problemy łóżkowe, to można się już szykować na niezłe zawirowania natury psychicznej – stąd już tylko krok do wpadnięcia w nerwicę czy nawet depresję.

Liczne badania dowiodły, że częsty seks w naturalny sposób reguluje poziom stresu, ponieważ hamuje wydzielanie kortyzolu, czyli tzw. „hormony stresu”, jednocześnie powodując uwalnianie endorfiny („hormonu szczęścia”).

Seks jest elementem profilaktyki męskich chorób

Regularne uprawianie seksu pozwala Ci zachować sprawność seksualną oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia takich chorób, jak rak jądra, rak prącia, rak prostaty czy zapalenie dróg moczowych. W dodatku często kochając się z partnerką możesz w porę zauważyć u siebie problemy z erekcją, co pozwoli szybko rozpocząć skuteczną terapię oraz ewentualnie zdiagnozować przyczynę chorobową – np. przerost prostaty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.