Czy można tankować benzynę E10?

Maciej Piwowski
06.07.2022

Tankowanie samochodu na stacji benzynowej nie jest żadną filozofią, ale tylko wtedy, gdy robimy to w kraju. Wybierając się autem za granicę musisz pamiętać, że oznaczenia poszczególnych paliw mogą się różnić od tych w Polsce. Przykładem jest benzyna E10, np. w Niemczech nazywana Super E10. Czy możesz zatankować takie paliwo do Twojego samochodu?

Czym jest benzyna E10?

E10 to benzyna, w której składzie znajduje się nawet do 10 proc. biokomponentów, czyli etanolu. Wprowadzenie takiej benzyny do obrotu wymusiły przepisy unijne, które kraje Wspólnoty wprowadzają we własnym tempie.

Taka benzyna nie jest szkodliwa dla większości współczesnych silników benzynowych. Trzeba tylko wiedzieć, że ma nieco gorsze właściwości smarne. Spalanie tego paliwa uwalnia do atmosfery mniejsze ilości szkodliwych spalin. Jednocześnie jest ona mniej wydajna, dlatego silniki zasilane benzyną E10 zużywają o około 3 proc. więcej paliwa.

Czy benzyna E10 jest bezpieczna dla silnika?

W zdecydowanej większości przypadków tak. Praktycznie każdy współczesny silnik benzynowy jest już przystosowany do spalania benzyny z większą zawartością biokomponentów, dlatego raczej nie powinieneś się obawiać wlewania tego paliwa do baku swojego auta podczas zagranicznego wyjazdu.

To warto wiedzieć

Benzynę E10 najczęściej można znaleźć na stacjach w Niemczech, Austrii, Włoszech czy Holandii.

Benzyna E10 może być natomiast szkodliwa dla silników montowanych w starszych samochodach, przede wszystkim w tych wyprodukowanych przed 2000 rokiem. Listę takich aut znajdziesz bez problemu w Internecie – znajdują się na niej m.in. Mercedes C200 CGI (W203), Ford Mondeo 1.8 SCI z lat 2003-2007 czy Opel Vectra z silnikiem 2.2 o oznaczeniu Z22YH.

Zajrzyj do książki pojazdu!

Aby zyskać absolutną pewność, że możesz bez obaw zatankować benzynę E10, po prostu przeczytaj odpowiedni rozdział w książce pojazdu. Producent samochodu podaje w niej informację na ten temat.

Jeśli natomiast masz jakiekolwiek wątpliwości, to dla świętego spokoju po prostu tankuj benzynę E5 (to ogólnoeuropejskie oznaczenie stosowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie