Czy naprawdę potrzebujesz nowego smartfonu? Zacznij od sprawdzenia tych rzeczy

Krzysztof Jagielski
21.03.2022

Ty też uległeś myśleniu, że „obowiązkiem” każdego z nas jest wymieniać telefon co dwa, maksymalnie trzy lata? To oczywiście wierutna bzdura, wmawiania nam przez producentów i pracujących dla nich recenzentów elektroniki. Prawda jest taka, że solidny smartfon spokojnie może pracować o wiele dłużej, choć sporo zależy tutaj od kilku kwestii, które warto sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie nowego telefonu. Omawiamy je w naszym poradniku.

Czas pracy na baterii

Najsłabszym punktem każdego smartfonu jest właśnie bateria. Krótki czas pracy na jednym ładowaniu jest najczęściej wskazywanym powodem, dla którego decydujemy się kupić nowe urządzenie. Pytanie tylko, co to oznacza „krótki czas”? Czy telefon rozładowuje Ci się po godzinie normalnego użytkowania, czy może po ośmiu godzinach? Czy po wyłączeniu Internetu jesteś w stanie korzystać ze smartfonu przez 2 dni? Jeśli tak, to chyba nie ma się czym martwić, prawda? Zwłaszcza w dobie wszechobecnych ładowarek i licznych możliwości uzupełnienia energii w baterii.

Czy baterię da się bez problemu wymienić?

Nawet jeśli bateria w Twoim obecnym telefonie jest już skrajnie wyeksploatowana, to przed zakupem nowego urządzenia upewnij się, że wymiana akumulatora nie jest możliwa lub byłaby nieopłacalna. Możesz się nieźle zdziwić, gdy okaże się, że oryginalna bateria kosztuje np. 150 złotych i jesteś w stanie wymienić ją sam przy użyciu podstawowych narzędzi.

Wsparcie systemowe

To bardzo ważna kwestia, mająca wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo danych zgromadzonych w pamięci telefonu oraz usług, do których logujesz się z poziomu urządzenia. Jeśli telefon jest już rzeczywiście leciwy i przestał otrzymywać wsparcie producenta w zakresie poprawek bezpieczeństwa, nie wspominając już o aktualizacji systemu operacyjnego, to wybór jest raczej prosty – czas na nowe urządzenie.

Czego dziś brakuje Ci w Twoim telefonie?

Zawsze też warto sobie uczciwie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli rzeczywiście są funkcje, których Twój obecny telefon nie oferuje, a wydają Ci się być niezbędne, to sprawdź, czy na rynku jest model w rozsądnej cenie dający dostęp do tych rozwiązań. Może się przecież okazać, że Twoje oczekiwania spełni wyłącznie telefon z bardzo wysokiej półki cenowej, na który po prostu Cię nie stać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.