Czy to dobry czas na zakup samochodu elektrycznego?

Mariusz Siwko
24.04.2023

Samochody elektryczne to już nie odległa przyszłość, ale teraźniejszość. Ich sprzedaż rośnie w lawinowym tempie, również w Polsce. Do elektryków przesiadają się już nie tylko gadżeciarze, ale też osoby, które widzą w tym sposób na długofalowe oszczędności. Jeśli także rozważasz zakup samochodu elektrycznego, to najpierw zastanów się, czy na pewno jest to odpowiedni czas. Co na to wskazuje? Sprawdź w naszym poradniku.

Jeździsz stosunkowo mało

Jeśli jesteś raczej niedzielnym kierowcą, na co dzień poruszasz się rowerem czy komunikacją publiczną, to zakup samochodu elektrycznego może być dobrym pomysłem. Takie auta są stworzone do podobnej eksploatacji, ponieważ nie znajdziemy w nich elementów mechaniczny, które nieużytkowane szybko ulegają zniszczeniu (np. turbosprężarka, osprzęt silnika).

Pokonujesz krótkie dystanse

Samochody elektryczne są doskonałym wyborem dla osób, które codziennie dojeżdżają 2-3 kilometry do pracy. W tym czasie olej w silniku spalinowym i skrzyni biegów nie ma szans się odpowiednio nagrzać, co w końcu będzie mieć przełożenie na kondycję elementów mechanicznych samochodu. W elektryku ten problem nie występuje.

Masz dom z instalacją fotowoltaiczną

W takiej sytuacji samochód elektryczny powinien być dla Ciebie naturalnym wyborem. Własna instalacja fotowoltaiczna, zwłaszcza przewymiarowana, pozwoli Ci jeździć autem niemal za darmo, rozwiązując również problem ograniczonej dostępności punktów ładowania.

Nie jeździsz samochodem na wakacje z rodziną

Jeśli na wakacje zawsze latacie samolotem, to nie potrzebujesz super funkcjonalnego samochodu, z przepastnym bagażnikiem i ogromnym zasięgiem na jednym ładowaniu. Ważniejsza jest tania i bezproblemowa eksploatacja na co dzień, w czym auta elektryczne sprawdzają się znakomicie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie