Czy warto kupić inteligentne głowice termostatyczne?

Krzysztof Jagielski
02.12.2021

Jeśli jesteś gadżeciarzem, to na pewno spotkałeś się z tzw. inteligentnymi głowicami termostatycznymi. Są one dostępne na rynku już od kilku lat, natomiast zainteresowanie nimi rośnie proporcjonalnie do drożejącego ogrzewania. Czy warto kupić takie głowice? Czym różnią się one od standardowych głowic termostatycznych montowanych na grzejnikach? Sprawdź to w naszym poradniku.

Co to jest inteligentna głowica termostatyczna?

Tym, co odróżnia inteligentną głowicę od zwykłej jest moduł Wi-Fi, dzięki któremu łączy się ona z urządzeniami mobilnymi za pośrednictwem sieci wewnętrznej, najczęściej domowej. Umożliwia to stałe kontrolowanie parametrów pracy danego odbiornika ciepła (w tym przypadku grzejnika) oraz wprowadzanie zmian z poziomu np. smartfonu.

Od razu wyjaśniamy, że nie chodzi tutaj wcale o lenistwo. Inteligentne głowice nie zostały stworzone z myślą o osobach, którym nie chce się wstać z kanapy, aby zmienić nastawy na grzejniku. Celem jest zyskanie pełnej kontroli nad systemem grzewczym.

Inteligentna głowica daje nam znacznie szersze pole do popisu w zakresie ustawienia optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu grzejnik nie działa zerojedynkowo, ale jego moc grzewcza jest modulowana w taki sposób, aby koszty zużycia energii były jak najniższe przy jednoczesnym utrzymaniu komfortowej temperatury.

Kiedy zakup takiej głowicy ma sens?

Podkreślamy, że inteligentne głowice termostatyczne raczej nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mieszkają w domu jednorodzinnym i korzystają z nowoczesnego pieca centralnego ogrzewania. W takim przypadku mamy możliwość sterowania pracą ogrzewania poprzez sterownik cyfrowy i dodatkowe opcje oferowane przez głowicę nie są do niczego potrzebne.

Zamontowanie takich głowic na pewno może być dobrym wyborem z punktu widzenia osób, które nie mają możliwości swobodnego sterowania ogrzewaniem w mieszkaniu, ponieważ ciepło jest dostarczane centralnie. W takim przypadku głowica pozwoli regulować pracę grzejników (również podczas nieobecności domowników) i tym samym może przynieść spore oszczędności.

Ile kosztuje inteligentna głowica termostatyczna?

Najtańsze głowice termostatyczne z modułem Wi-Fi można kupić już za około 150 złotych, jednak markowe urządzenia to koszt nawet około 300-400 złotych. Nie jest to więc tanie rozwiązanie, zwłaszcza w zestawieniu z tradycyjnymi głowicami grzejnikowymi, które kosztują kilkadziesiąt złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.