Czy warto kupić rower elektryczny?

Mariusz Siwko
05.10.2020

Rowery elektryczne nie zyskały jeszcze takiej popularności, jak hulajnogi, ale coraz częściej widujemy je na ulicach polskich miast. Ceny rowerów z napędem elektrycznym wciąż spadają i dziś można sobie sprawić taki sprzęt mając w kieszeni nawet mniej niż 5000 złotych. Czy jednak zakup roweru elektrycznego ma sens? Czy warto w niego zainwestować? Jakie są najważniejsze zalety posiadania takiego jednośladu? Wymieniamy je w naszym poradniku – być może pozwoli Ci to podjąć dobrą decyzję.

Alternatywa dla samochodu

W coraz mocniej zakorkowanych polskich miastach każdy sposób na to, aby ograniczyć korzystanie z samochodu jest dobry. Nie musisz przesiadać się do komunikacji miejskiej. Elektryczny rower pozwoli Ci szybko i bez wysiłku dotrzeć do pracy – w dodatku szybciej, bo przecież nie stoisz w korkach. W ten sposób zaoszczędzisz też sporo czasu, co już samo w sobie jest bezcenną wartością.

Jest bezpieczniejszy niż hulajnoga

Hulajnogi elektryczne, choć zauważalnie tańsze od roweru, nie zapewniają takiego komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Wynika to po prostu z ich konstrukcji. Mniejsze kółka gorzej sprawdzają się na wybojach i nierównych chodnikach. Rowerem z napędem elektrycznym możesz wjechać praktycznie w każdy teren, nie obawiając się upadku.

Zmusza do aktywności fizycznej

Specyfiką rowerów elektrycznych jest to, że napęd akumulatorowy stanowi jedynie uzupełnienie siły mięśni. Tak, jeżdżąc na takim rowerze również musisz pedałować, co jest akurat sporym atutem. Przy okazji każdej przejażdżki zapewniasz sobie odrobinę ruchu, co będzie mieć pozytywny wpływ na Twoją kondycję i ogólne zdrowie. Pod tym względem rower elektryczny również dystansuje hulajnogę.

Jest bardzo tani w eksploatacji

Ładowanie akumulatora w rowerze elektrycznym nie pochłania dużej ilości energii. Silnik w takim rowerze ma moc do 250 W, a więc nie obawiaj się wysokich rachunków za prąd. Zwłaszcza, jeśli masz możliwość ładowania akumulatora w pracy lub też dysponujesz własną instalacją fotowoltaiczną. W takiej sytuacji korzystanie z roweru elektrycznego będzie praktycznie darmowe, co znów stawia go znacznie wyżej niż drogi w utrzymaniu samochód.

Czy rower elektryczny ma jakieś istotne wady?

Tak, ponieważ żaden sprzęt nie jest idealny. W przypadku roweru z napędem elektrycznym trzeba oczywiście wspomnieć o wysokim koszcie zakupu. Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że taki rower jest bardzo ciężki, co będzie utrudniać jego wnoszenie do mieszkania w bloku bez windy czy mocowanie na dachu samochodu, gdybyś chciał wybrać się na dalszą wycieczkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.