Dlaczego to Ty powinieneś brać opiekę na dziecko?

Mateusz Nowak
27.10.2020

Chorujące dziecko nie jest niczym niezwykłym – zwłaszcza na etapie żłobkowym i przedszkolnym. W tym wieku dzieci potrafią łapać infekcje dosłownie non-stop, co doprowadza rodziców do rozpaczy. Charakterystyczne jest przy tym to, że z chorym dzieckiem w domu najczęściej zostaje mama. U Was wygląda to tak samo? Czas najwyższy zamienić się rolami. Sprawdź, dlaczego to Ty powinieneś brać opiekę na chore dziecko.

To się bardziej opłaca

A przynajmniej w większości przypadków tak właśnie jest. Badania jasno pokazują, że w Polsce to nadal mężczyźni zarabiają wyraźnie więcej niż kobiety. Pamiętajmy, że na zwolnieniu lekarskim (a tym de facto jest opieka nad dzieckiem) pracownik otrzymuje tylko 80% wynagrodzenia. Skoro Ty zarabiasz lepiej, to uszczerbek dla domowego budżetu będzie nieco mniejszy.

Branie opieki nad dzieckiem szczególnie „opłaca się” mężczyznom prowadzącym działalność gospodarczą. Nie dość, że nie zapłacisz składek za ten okres, to jeszcze otrzymasz zasiłek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Bardziej docenisz żonę

Wydaje Ci się, że „siedzenie w domu z dzieckiem” jest super sposobem na relaks? Myślisz, że w pracy jest gorzej? Zamień się z żoną przy następnej okazji i przekonaj się, w jaki dużym żyłeś błędzie. Opieka nad chorym dzieckiem jest bardzo wymagająca. Trzeba ciągle pilnować godzin podawania leków, monitorować temperaturę, a jeszcze jakoś kreatywnie zorganizować pociesze wolny czas. Założymy się, że po kilku dniach będziesz już mieć tego wszystkiego serdecznie dość.

Zdobędziesz bardzo cenną wiedzę i umiejętności

Jeśli nigdy nie miałeś okazji zająć się chorym dzieckiem, to czas najwyższy nadrobić zaległości. Ta wiedza może Ci się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Wystarczy przecież, że Twoja żona będzie musiała wyjechać na szkolenie czy sama trafi do szpitala. Wówczas wpadłbyś w niezły popłoch. Lepiej więc wiedzieć, z czym to się je i zawczasu nabyć bardzo przydatne każdemu rodzicowi umiejętności.

Zacieśnisz relację z dzieckiem

Jest to szczególnie ważny argument dla tatusiów, którzy w domu są raczej gośćmi i mogą poświęcić trochę czasu dzieciom jedynie w weekend. Nie łudź się, że to nie ma wpływu na Twoją relację z pociechą. Wzięcie opieki nad chorym dzieckiem, choć oczywiście następuje w nieprzyjemnych okolicznościach, jest też doskonałą okazją do tego, aby nadrobić stracony czas i pokazać pociesze, że z tatą też może być fajnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.