Dlaczego tym razem to Ty powinieneś wziąć opiekę na chore dziecko?

Krzysztof Jagielski
24.11.2021

Choć nie mamy twardych danych potwierdzających tę teorię, to można się domyślać, że w 9 na 10 przypadków z chorym dzieckiem w domu zostaje mama. W większości domów jest to zupełnie naturalna sytuacja. Jeśli podobnie wygląda to u Ciebie, to zachęcamy, abyś następnym razem wziął opiekę na chore dziecko i odciążył żonę. Dlaczego warto się na to zdecydować? Sprawdź nasze argumenty.

Zobaczysz, jak to jest

Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się chorym dzieckiem, to nie masz pojęcia, jak bardzo czasochłonne, stresujące i męczące jest to zajęcie. Wystarczy, że posiedzisz z pociechą w domu kilka dni, a od razu docenisz starania Twojej żony. To bezcenna lekcja na przyszłość, którą przypomnisz sobie w momencie, gdy znów przyjdzie Ci do głowy powiedzieć: „Ale właściwie po czym Ty jesteś zmęczona?”

Spędzisz dużo czasu z dzieckiem

Choć dziecko jest chore i wymaga podawania leków oraz wypoczywania w łóżku, to i tak będziesz musiał poświęcać mu mnóstwo uwagi. Początkowo będzie Cię to trochę denerwować (myślami wciąż jesteś w pracy), ale w pewnym momencie dojdziesz do wniosku, że właśnie masz okazją nadrobić zaległości i wykorzystać bezcenny czas na to, aby zbliżyć się do dziecka.

Żona nie narazi się (znowu) szefowi

Jeśli do tej pory opiekę na dziecko brała tylko Twoja żona i zdarza się to regularnie (dziecko dużo choruje), to możesz się domyślać, że jej szef nie jest z tego powodu zadowolony. Dlatego dobrym pomysłem jest branie opieki na zmianę. Dzięki temu Twoja żona przestanie osłabiać swoją pozycję w pracy.

To może być korzystne dla Waszego budżetu domowego

Jeśli zarabiasz znacznie lepiej od żony, to paradoksalnie wzięcie opieki na chore dziecko przez Ciebie może być lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym. Pamiętaj, że na opiece otrzymuje się tylko 80 proc. pensji, co w przypadku niskiego wynagrodzenia jest szczególnie bolesne.

Zyskasz cenne kompetencje

Prędzej czy później może dojść do sytuacji, w której będziesz musiał zostać sam z dzieckiem na dłużej, np. z powodu wyjazdu służbowego żony. Warto więc już teraz dowiedzieć się, jakie leki podawać w razie gorączki, gdzie znajdują się preparaty przyjmowane przez dziecko na stałe, jak używać inhalatora etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie