Dlaczego warto przyznać żonie upoważnienie do konta firmowego?

Mariusz Siwko
03.03.2023

Prowadzisz własny biznes? W takim razie z pewnością masz osobny rachunek do obsługi bieżących transakcji firmowych. Okresowo pojawia się na nim sporo pieniędzy – i oby jak najczęściej! Czy jednak wiesz, że gdyby coś Ci się stało, to Twoja żona może przez długi czas nie uzyskać dostępu do tych środków? Aby uniknąć takiego scenariusza warto przyznać żonie upoważnienie do konta firmowego.

Co daje takie upoważnienie?

Osoba upoważniona do konta bankowego, w tym firmowego, w praktyce zachowuje swobodny dostęp do rachunku i zgromadzonych na nim środków. Może je wypłacić, dokonywać przelewów, robić zakupy w Internecie etc.

Jedynym ograniczeniem jest wykonywanie kluczowych operacji na koncie, czyli np. zaciągnięcie kredytu czy limitu w rachunki.

Dzięki upoważnieniu żona będzie mogła podjąć pieniądze z konta wtedy, gdy Ty np. trafisz do szpitala, będziesz mieć ciężki wypadek czy umrzesz. Pozwoli to zaspokoić potrzeby finansowe rodziny przed zakończeniem postępowania spadkowego.

Jak dać żonie upoważnienie do konta firmowego?

Wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej i znaleźć odpowiedni wniosek, a następnie złożyć go online. Wniosek powinien zostać zatwierdzony od ręki – wówczas upoważniona osoba otrzyma od banku instrukcję, w jaki sposób może uzyskać dostęp do rachunku.

Oczywiście upoważnienie do konta firmowego można również załatwić w placówce bankowej.

Upoważnienie można w każdej chwili wycofać

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, na przykład wynikające z ograniczonego zaufania do żony czy obaw o pogorszenie się Waszych stosunków w przyszłości, to pamiętaj, że upoważnienie do konta firmowego można w dowolnym momencie wycofać.

W razie potrzeby zrobisz to z poziomu bankowości elektronicznej – po cofnięciu upoważnienia żona momentalnie straci dostęp do Twojego rachunku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.