Dlaczego warto zacząć trenować piłkę nożną?

Marek Szydełko
19.03.2020

Chciałbyś rozpocząć trenowanie sportu, ale nie jesteś pewny, który będzie dla ciebie odpowiedni? A może pragniesz, żeby twoje dziecko zażyło trochę ruchu poza obowiązkowymi zajęciami z wychowania fizycznego i przy tym świetnie się bawiło? Podpowiadamy, która dyscyplina zapewni naszemu ciału i zdrowiu szereg pozytywnych korzyści i dlaczego jest to właśnie piłka nożna.

Przyjemne z pożytecznym

Sport nie musi być wcale nużącym i wyczerpującym przedsięwzięciem, a aktywną formą rozrywki, wnoszącą do naszego życia ogrom satysfakcji i podnoszącą jego komfort. Jeżeli zdecydujemy się na regularne treningi piłki nożnej, musimy przygotować się na różnorodność. Każdy z nich będzie bowiem przebiegał inaczej i polegał na głębokiej współpracy i integracji z drużyną, przy okazji podnosząc nasze skupienie i motywację do osiągnięcia wspólnego celu. Taka forma aktywności będzie też idealną odskocznią od codziennej rutyny oraz możliwością wyzbycia się negatywnych emocji. A ów refleks oraz skupienie, które wyostrzają się podczas kolejnych treningów, będą silnie oddziaływały także w naszym życiu codziennym. 

Sport to zdrowie!

Nie można nie wspomnieć o szeregu zdrowotnych korzyści wiążących się z uprawianiem tego sportu. Jest to dyscyplina ogólnorozwojowa, podczas uprawiania której w ruch wchodzą niemal wszystkie mięśnie naszego ciała. Wiąże się to oczywiście z poprawą kondycji naszego organizmu oraz metabolizmu, utrzymywaniem prawidłowej wagi, a co za tym idzie – utrzymywaniem poziomu cholesterolu na zrównoważonym poziomie. Regularne kopanie piłki będzie miało też zbawienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a badania wskazują, że o 50 procent zmniejszy ryzyko występowania chorób układu krwionośnego. Jeżeli to wciąż nas nie przekonuje, to warto nadmienić, że nadciśnienie czy cukrzyca, to przypadłości, których również możemy uniknąć, oddając się regularnemu treningowi piłki nożnej. 

A co z dziećmi?

Szacuje się, że w Polsce aż 30 procent dzieci powyżej szóstego roku życia zmaga się z nadwagą i otyłością. Jeżeli nie chcemy być biernymi rodzicami, to warto zaktywizować maluchy i zachęcić je do sportu na przykład zakupem butów piłkarskich, które zrobią wrażenie na rówieśnikach. Dziecięce korki albo turfy przyciągają oryginalną gamą kolorów i na pewno wyzwolą zapał do gry u niejednego malucha. Poza aspektami zdrowotnymi regularne uczęszczanie naszej córki lub syna na zajęcia z piłki nożnej przyczyni się również do jego prawidłowego rozwoju psychospołecznego. Dziecko będzie miało okazję do nawiązania nowych znajomości oraz zyska poczucie przynależności do grupy i możliwości wpływania na sukces drużyny. Przede wszystkim będzie to jednak okazja do świetnej zabawy.

Piłka łączy ludzi

Wydawać by się mogło to sport stworzony dla mężczyzn i przez nich zdominowany, ale nic bardziej mylnego. W lokalnych szkółkach piłki nożnej będziemy mogli zapisać siebie lub swoje córki do drużyny żeńskiej czy nawet mieszanej. Warto przełamywać rutynę i stereotypowy podział na męskie i kobiece sporty. Jak najszybciej powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednią koszulkę oraz buty do piłki nożnej i możemy przystąpić do ofensywy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.