Długa trasa samochodem z dziećmi – jak ją zaplanować z myślą o komforcie najmłodszych?

Krzysztof Jagielski
27.07.2022

Jeśli właśnie planujesz trasę przejazdu samochodem, na przykład na rodzinne wakacje za granicą, to z pewnością trapi Cię jedna rzecz: jak tę podróż przeżyją dzieci? Dla maluchów pokonanie kilkuset kilometrów w ciągu jednego dnia jest ogromnym wyzwaniem i nic dziwnego, że w pewnym momencie zaczynają marudzić (a Ty powoli tracisz do nich cierpliwość). Aby uniknąć podobnego scenariusza warto zaplanować trasę przejazdu z myślą o dzieciach. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Postój co około dwie godziny

To dobra praktyka, którą warto wziąć sobie do serca. Wiemy, że chcesz dojechać na miejsce jak najszybciej, natomiast priorytetem powinno być dobro całej rodziny, zwłaszcza dzieci. Maluchy nie są w stanie wytrzymać w fotelikach 5-6 godzin non stop. Muszą rozprostować nogi, pobiegać, zająć się czymś innym niż tylko patrzeniem przez szybę.

Wybieraj atrakcyjne miejsca do zatrzymania się

Planując trasę korzystaj z takich narzędzi jak Google Maps. Przy jego pomocy możesz łatwo znaleźć fajne miejsca, w których warto zrobić dłuższy postój – na przykład atrakcyjne MOP-y przy autostradzie z placem zabaw i dużym, bezpiecznym terenem zielonym.

Żadnych kanapek i przekąsek

Chodzi nam o to, aby nie zabierać jedzenia na czas podróży, ponieważ w takim przypadku nie będziecie czuć potrzeby zatrzymania się w restauracji na obiad czy kolację. Tymczasem celem takiego postoju jest nie tylko najedzenie się, ale też odpoczynek po trudach podróży, rozchodzenie mięśni, skorzystanie z toalety, odświeżenie się etc.

Bezpieczniej autostradami i drogami ekspresowymi

Choć sam przejazd autostradą lub drogą ekspresową jest śmiertelnie nudny dla dzieci (brak atrakcyjnych widoków), to z punktu widzenia rodziców będzie o wiele bezpieczniejszy. Głównie dlatego, że autostrady i drogi ekspresowe nie są kręte, podróżuje się nimi raczej jednostajnym tempem, co praktycznie eliminuje ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej u dziecka.

Rozważ nocny przejazd

Jeśli obawiasz się długiej podróży samochodem z dziećmi, to prawdopodobnie powinieneś się przemóc i zaplanować przejazd w godzinach nocnych – a już na pewno wtedy, gdy przed Wami kilkunastogodzinna trasa. Gros podróży dzieci prześpią, co pozwoli Ci nieco podgonić i dojechać na miejsce o wiele szybciej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie