Dobre ćwiczenia na nogi. Wykonasz je nie tylko na siłowni

Jerzy Biernacki
17.01.2023

Tak zwany „dzień nóg” to jeden z najbardziej nielubianych i tym samym najczęściej pomijanych treningów na siłowni. Wiele osób ma świadomość, jak ważne jest wzmocnienie i wyrzeźbienie mięśni nóg, natomiast rzeczywiście trudno jest się zmusić do ćwiczeń, których efekty przychodzą z dużym opóźnieniem. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o rozbudowę masy mięśniowej, to koniecznie poświęć trochę uwagi nogom. W naszym poradniku wymieniamy kilka szczególnie efektywnych ćwiczeń, które możesz wykonywać zarówno na siłowni, jak i częściowo także w domu.

Przysiady ze sztangą

To bardzo popularne i polecane ćwiczenie, które trzeba jednak wykonywać dokładnie. Zwróć uwagę na swoje stopy – nie odrywaj pięt od podłoża i nie kieruj palców do środka. Staraj się również stopniowo pogłębiać przysiad. Im niżej uda Ci się przysiąść, tym lepiej wykonane ćwiczenie i tym wyższa będzie jego efektywność.

Stawanie na palcach

To dobre ćwiczenie na mięśnie łydki. Możesz je wykonywać przed lustrem, pamiętając o użyciu obciążenia – na siłowni chwyć kettle czy hantelki, w domu natomiast mogą to być np. siatki z puszkami.

Suwnica

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebna jest oczywiście suwnica, która znajduje się na każdej dobrze wyposażonej siłowni. W domowych warunkach alternatywą dla tego ćwiczenia może być odpychanie się nogami od ściany mając za plecami coś ciężkiego (np. drugą osobę).

Przysiady na jedno kolano

Znakomite ćwiczenie na mięsień czworogłowy i dwugłowy. Zrobienie przysiadu na jedno kolano może się wydawać trudne, ale w praktyce takie nie jest – najwięcej problemów sprawia utrzymanie równowagi. Tutaj także rekomendujemy zastosowanie dodatkowego obciążenia, które należy stopniowo zwiększać.

Przysiad w powietrzu przy ścianie

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebujesz wyłącznie kawałka ściany. Oprzyj się o nią, a następnie osuń się plecami do momentu, aż Twoje kolana będą ustawione pod kątem prostym. Wytrzymaj w tej pozycji tak długo jak możesz, powtarzając ćwiczenie 5-7 razy dziennie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.