Dolby Atmos – co to jest?

Krzysztof Jagielski
26.07.2021

Jeśli przymierzasz się do zakupu kina domowego czy soundbara, to na pewno natknąłeś się na modele oferujące dostęp do technologii Dolby Atmos. Ponieważ są one zauważalnie droższe, to warto zadać sobie pytanie, czy jest sens za to dopłacać? Odpowiedź jest prosta: tak, a już na pewno wtedy, gdy zależy Ci na najwyższej jakości dźwięku podczas oglądania filmów. Dowiedz się, czym właściwie jest Dolby Atmos.

Technologia dźwięku przestrzennego

Dolby Atmos jest rozwiązaniem, które gwarantuje bardzo dobrą jakość dźwięku, ale też zupełnie inne wrażenia z jego odbierania. Pisząc obrazowo: dźwięk nie dociera do Twoich uszu tylko z jednej strony pomieszczenia, ale okala je, zupełnie tak, jakbyś siedział w kinie. To właśnie nazywamy efektem dźwięku przestrzennego.

Oglądanie filmu, z którego dźwięk jest odtwarzany w systemie Dolby Atmos, gwarantuje świetne doznania. Rzeczywiście możesz się poczuć tak, jakbyś był w kinie, choć wiele zależy tutaj również od jakości komponentów systemu kina domowego.

Ciekawostka

Technologię Dolby Atmos znajdziemy dziś nie tylko w kinach domowych, ale też soundbarach czy nawet smartfonach.

Czy warto wydać więcej na sprzęt obsługujący Dolby Atmos?

Tak jak napisaliśmy we wstępie, taka inwestycja ma jak najbardziej sens, ale tylko pod warunkiem, że faktycznie zależy Ci na najlepszych doznaniach słuchowych. Jeśli oglądasz głównie filmy nadawane w telewizji, nie korzystasz z odtwarzacza Blu-Ray czy platform streamingowych, to funkcja Dolby Atmos raczej na niewiele Ci się przyda.

W takiej sytuacji złotym środkiem może być zakup soundbara z Dolby Atmos, który poza belką czołową zawiera również tzw. satelity, czyli głośniki umieszczane z tyłu. Pozwala to uzyskać namiastkę dźwięku przestrzennego, jednocześnie nie wydając majątku.

Z kolei osobom bezkompromisowo podchodzącym do jakości dźwięku podczas oglądania filmów i dysponującym większym budżetem można już polecić zakup pełnoprawnego systemu kina domowego z Dolby Atmos, który zawiera nie tylko głośniki, ale też wzmacniacz/amplituner oraz subwoofer.

Pamiętaj natomiast, że aby móc w pełni cieszyć się jakością dźwięku w technologii Dolby Atmos musisz mieć odpowiednie źródło. Oferta filmów ze ścieżką odtwarzaną w Dolby Atmos na platformach streamingowych jest nadal ograniczona, dlatego lepiej będzie zaopatrywać się w takie tytuły na płytach Blu-Ray.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.