Elektronika refurbished – czy warto kupować sprzęty po odnowieniu?

Marek Szydełko
10.02.2022

Termin „refurbished” jest dobrze znany każdemu, kto regularnie poluje na okazje na rynku elektroniki użytkowej. Chodzi tutaj oczywiście o używany, ale profesjonalnie odnowiony sprzęt, na przykład smartfon, tablet czy laptop. Choć wiele osób wciąż boi się kupować takie urządzenia, to jeśli źródło pochodzenia jest pewne, a sprzedawca wiarygodny, to na pewno warto zaryzykować.

Masz na oku drogi sprzęt? Postaw na egzemplarz po profesjonalnym odświeżeniu

Kiedy najbardziej opłaca się kupować odnowioną elektronikę? Wtedy, gdy planujesz wydać pieniądze na coś bardzo wartościowego. Czyli: jeśli chcesz kupić smartfon do 1000 złotych, to nie ma sensu zaprzątać sobie głowy używanymi egzemplarzami przecenionymi o 400-500 złotych. Zupełnie inaczej wygląda to natomiast w przypadku, gdy koniecznie potrzebujesz np. iPhone’a 13, który w wersji refurbished może być tańszy nawet o kilka tysięcy złotych.

Pewne źródło pochodzenia to podstawa

Zasada jest prosta: kupowanie elektroniki refurbished jest rozsądne tylko pod warunkiem, że sprzęt sprzedaje duży, znany sklep. Obecnie takie produkty w swoich ofertach miewają nawet elektromarkety, które raczej nie pozwalają sobie na to, aby wprowadzać swoich klientów w błąd i sprzedawać im buble.

Wystrzegaj się natomiast kupowania odnowionej elektroniki od prywatnych sprzedawców, zwłaszcza na portalach ogłoszeniowych. Tutaj ryzyko, że trafisz na sprzęt znacznie bardziej zużyty, niż deklarował to sprzedawca jest bardzo wysokie.

Dokładnie czytaj opis oferty

Musisz wiedzieć, że słowo „refurbished” w żaden sposób nie precyzuje, w jakim stanie jest sprzedawany przedmiot. Równie dobrze może to być niemal nowe urządzenie, noszące tylko delikatne ślady użytkowania, jak i coś skrajnie zużytego, zniszczonego i tylko sprawnego technicznie.

Dlatego zawsze musisz dokładnie zapoznać się z opisem danego urządzenia. Rzetelni sprzedawcy nie tylko precyzują stan oferowanego przedmiotu, ale również dołączają zdjęcia, dzięki czemu możesz sam ocenić, czy dana cena jest adekwatna w stosunku do kondycji np. telefonu czy komputera.

Na koniec pamiętaj, że kupując elektronikę refurbished od firmy w Internecie zachowujesz 14-dniowe prawo do zwrotu towaru. Zwykle też otrzymujesz gwarancję sprzedawcy, której długość zależy od stanu urządzenia.  

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.