eRosary Click to Pray: oficjalny smart różaniec Watykanu

Jerzy Biernacki
27.04.2020

Religia kojarzy się raczej z silnym przywiązaniem do tradycji, ale okazuje się, że również kościelni hierarchowie potrafią zaskoczyć i pójść z duchem czasu. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż do kategorii oficjalnych gadżetów Watykanu dołączył tzw. smart różaniec. Urządzenie o nazwie eRosary Click to Pray powinno mocno zainteresować gorliwych katolików, którzy jednocześnie lubią elektronikę i urządzenia mobilne. Sprawdź, jak to właściwie działa.

Różaniec połączony z aplikacją mobilną

eRosary Click to Pray na pierwszy rzut oka może przypominać zwykły różaniec. Składa się z krzyża oraz 10 koralików – zostały one wykonane z agatu i hematytu, dzięki czemu całość prezentuje się naprawdę elegancko.

Najważniejszym elementem urządzenia jest jednak metalowy krzyż, który został wyposażony w mechanizm haptyczny. Co to oznacza? Krzyż, pisząc obrazowo, „odczytuje” ruchy wykonywane przez użytkownika różańca. Aby włączyć urządzenie trzeba po prostu wykonać znak krzyża, czyli się przeżegnać.

eRosary Click to Pray współpracuje oczywiście z aplikacją mobilną, stworzoną specjalnie dla tego urządzenia. Jest ona dostępna na urządzenia z systemem operacyjnym Android oraz iOS. W aplikacji znajdziemy między innymi pełen zestaw modlitw różańcowych, nie tylko codziennych, ale też okolicznościowych, związanych z obchodami świąt religijnych, zgodnie z kalendarzem liturgicznym. To bardzo ułatwia wierzącym, ale zapracowanym osobom praktykowanie swojej wiary.

No dobrze, ale czemu właściwie ma służyć smart różaniec? Cele są dwa. Po pierwsze: to gadżet, który ma nieco odbrązowić wizerunek Watykanu i wzmóc zainteresowanie religią wśród ludzi młodych. Po drugie: elektroniczny różaniec bardzo motywuje do modlitwy, wykorzystując popularną zasadę grywalizacji. W trakcie modlitwy na różańcu wyświetla się jej postęp. W aplikacji można natomiast sprawdzić historię swoich modlitw i tym samym stawać się coraz lepszym katolikiem.

Ciekawostka

eRosary Click to Pray może być wykorzystywany w formie „katolickiej opaski fitness”, zbierać informacje o aktywności wiernego i przechowywać je w dedykowanej aplikacji.

Ile to wszystko kosztuje? Smart różaniec Watykan wycenił na 99 euro. Ten bardzo ciekawy gadżet można zamówić w Internecie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.