Facet z nadciśnieniem: co zrobić, aby kontrolować chorobę?

Antoni Kwapisz
16.03.2020

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych w naszym kraju, szczególnie wśród mężczyzn. Przyczyny są oczywiste: zła dieta, nadwaga lub otyłość, stres, ogólna niska higiena życia, brak aktywności fizycznej, ale w grę wchodzi również obciążenie genetyczne. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie nadciśnienie tętnicze, to nie możesz tego bagatelizować. Poza przepisaną przez lekarza farmakologią wprowadź w swoim życiu kilka dużych zmian, dzięki którym znacząco zminimalizujesz ryzyko np. zawału, miażdżycy, utraty wzroku czy wylewu.

Schudnij

Absolutnie najważniejszym zaleceniem przy nadciśnieniu tętniczym jest obniżenie aktualnej masy ciała. Ponieważ zdecydowana większość ciśnieniowców ma nadwagę lub choruje na otyłość, reedukacja wagi jest warunkiem koniecznym do kontrolowania nadciśnienia. Zaleca się zrzucenie minimum 10% masy ciała, czyli jeśli ważysz 100 kilogramów, powinieneś zejść do około 90 kilogramów.

Uprawiaj sport

Mitem jest twierdzenie, że osoby z nadciśnieniem tętniczym nie mogą uprawiać sportu, by nie obciążać układu sercowego. Jest dokładnie odwrotnie. Musisz zacząć się ruszać, chociażby po to, aby schudnąć, a przy tym dotlenić organizm. Porozmawia z lekarzem o zalecanych formach aktywności. Możesz również poprosić doświadczonego trenera personalnego o ułożenie dla Ciebie specjalnego planu treningowego. Jeśli masz mało czasu i po prostu nie chce Ci się chodzić na siłownię czy basen, to przynajmniej zacznij uprawiać nordic walking, który jest świetnym sportem dla sercowców.

Dieta eliminacyjna

W diecie osoby cierpiącej na nadciśnienie tętnicze nie może znajdować się zbyt wiele soli. Zalecana dzienna dawka wynosi tylko 5-6 gramów – pamiętaj przy tym, że sól jest dodawana także do gotowych produktów spożywczych, dlatego musisz je uwzględnić w dziennym bilansie. Sól śmiało można zastąpić innymi przyprawami, chociażby pieprzem czy bazylią. Trzeba będzie się tylko do tego przyzwyczaić. Dodatkowo z diety warto wyeliminować te produkty, które podwyższają poziom cholesterolu, czyli przede wszystkim żywność zawierającą dużo tłuszczu (żółte sery, wędliny, masło).

Rada

Sercowcy koniecznie powinni unikać alkoholu, a przynajmniej znacząco go ograniczyć. Podobnie jest z kawą, herbatą i napojami gazowanymi.

W Twoje diecie nie powinno natomiast zabraknąć owoców i warzyw, zwłaszcza tych zasobnych w witaminę C, która dzięki działaniu moczopędnemu ułatwia usuwanie z organizmu nadmiaru sodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.