Gdy ona mówi „zostańmy przyjaciółmi”. Kiedy to nie jest dobry pomysł?

Remigisz Szulc
15.07.2021

Jesteś w związku, ale od dłuższego czasu widzisz, że dzieje się w nim nie najlepiej. Kwintesencją tego stanu jest chwila, w której Twoja partnerka oficjalnie oświadcza, że chce się rozstać, ale jednocześnie proponuje, abyście zostali przyjaciółmi. Brzmi nieźle, natomiast to niekoniecznie jest dobry pomysł. Sprawdź, kiedy lepiej będzie całkowicie zerwać kontakt z byłą partnerką.

Gdy wciąż coś do niej czujesz

W takiej sytuacji opcja z przyjaźnią po prostu odpada. Nie ma szans, abyś był w stanie dalej widywać się z byłą partnerką, którą nadal kochasz, bez okazywania sobie czułości i oczekiwania czegoś więcej. Możesz się starać, robić dobrą minę do złej gry, udawać, że wszystko jest w porządku, ale i tak będziesz się z tym nieźle męczyć. Szkoda nerwów.

Gdy ona ma kogoś innego

Chyba sam nie wyobrażasz sobie tego, abyś mógł nadal widywać się z byłą partnerką, która spotyka się już z kimś innym, prawda? Takie sytuacje są strasznie niezręczne i lepiej ich po prostu unikać. To nie jest też niczyja wina – Twoja była partnerka ma prawo znaleźć sobie kogoś innego, a ten ktoś niekoniecznie musi znać Waszą wspólną historię. Przyjaźnienie się na siłę jest niewskazane, ponieważ może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych scen zazdrości, a to nikomu nie jest potrzebne.

Gdy chcesz szybko zaleczyć rany

A lekarstwem ma być nowy związek lub po prostu przygodne spotkania z innymi kobietami. W takiej sytuacji dalsze przyjaźnienie się z byłą partnerką może być zwykłą mistyfikacją. Być może podświadomie chcesz zwrócić na siebie uwagę, zranić ją i zmusić do tego, aby do Ciebie wróciła. Taki układ jest z lekka patologiczny i niepotrzebnie rani wiele osób. Rozsądniej więc będzie rozstać się, jak dorośli ludzie i rozejść każde w swoją stronę.

Gdy padło zbyt wiele gorzkich słów

Jeśli Wasz związek zakończył się w bardzo burzliwy sposób, nie brakowało silnych emocji i trudnych słów, to przyjaźń ma raczej marne szanse. Mogłeś powiedzieć coś, czego dziś żałujesz (Twoja partnerka też), ale tego nie da się już cofnąć. Podstawą przyjaźni jest zaufanie, dlatego w momencie, gdy wzajemnie się obrażaliście i wyprowadziliście ciosy poniżej pasa, dalsza znajomość nie będzie mieć żadnego sensu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.