Gdzie odkładać pieniądze dla dzieci?

Jerzy Biernacki
15.12.2022

Odkładanie pieniędzy z myślą o dzieciach to popularne rozwiązanie, zwłaszcza wśród rodziców, którzy mają świadomość, jak ważny jest komfortowy start w dorosłość – to zapewnia odpowiednia kwota do spożytkowania np. na zakup mieszkania, wkład własny do kredytu hipotecznego czy podjęcie studiów w innym mieści. Jeśli sam chcesz zacząć gromadzić oszczędności dla dzieci, to na dobry początek sprawdź, gdzie warto odkładać pieniądze. Oto kilka propozycji.

Konto oszczędnościowe + lokata

Zacznijmy od stosunkowo prostego i popularnego rozwiązania. Jeśli masz już jaką kwotę, która jest przeznaczona dla dzieci, to możesz przelać ją na najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe i regularnie wpłacać na nie kolejne środki. Gdy uzbiera się większa sumka, to załóż lokatę np. na 3-6 miesięcy i pozwól pieniądzom dalej pracować. To bezpieczne rozwiązanie, które po latach powinno dać naprawdę dobre efekty.

Konto dla dziecka

Banki oferują specjalne konta dla najmłodszych klientów, które uruchamia się przy rachunku głównym rodzica. Dziecko może otrzymać własną kartę i tym samym uczyć się gospodarowania środkami np. z kieszonkowego. Takie konto w pewnym momencie można przekształcić w pełnoprawny rachunek bankowy.

Fundusz inwestycyjny

Pora na propozycję dla osób, które nie chcą tylko odkładać, ale planują również inwestować środki dla dziecka. Na rynku znajdziemy fundusze inwestycyjne dedykowane rodzicom, którzy mogą zdecydować się na np. kilkuletni plan inwestycyjny, regularnie zasilając fundusz jakąś kwotą. Po latach może to dać spory zysk, choć trzeba się oczywiście liczyć z ryzykiem straty.

Akcje spółek fundamentalnych

I jeszcze jedna propozycja, która wiąże się z ryzykiem, natomiast potencjalnie może przynieść niezłe zyski. Zakup akcji spółek fundamentalnych, które zostaną w przyszłości przekazane dorosłemu już dziecku, to z kilku powodów ciekawy pomysł. Po pierwsze: ryzyko upadku takich spółek jest stosunkowo niskie. Po drugie: spółki fundamentalne z reguły wypłacają dywidendę. Po trzecie: wartość zakupionych aktywów z czasem powinna rosnąć.

Na koniec jeszcze coś dla tych, którzy preferują gotówkę. Jeśli chcesz gromadzić pieniądze dla dziecka z pominięciem produktów bankowych czy inwestycyjnych, to gotówka może być dobrym pomysłem – byle w silnej zagranicznej walucie (np. w dolarze amerykańskim czy franku szwajcarskim).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.