Glebogryzarka – czy warto ją kupić?

Krzysztof Jagielski
14.05.2021

Glebogryzarka jest bardzo przydatnym sprzętem w ogrodzie. Przy jej pomocy możesz bez wielkiego wysiłku przekopać ziemię np. pod trawnik czy grządki. Zakup glebogryzarki wiąże się jednak ze sporym wydatkiem, dlatego dobrze się zastanów, czy taki sprzęt rzeczywiście jest Ci niezbędny. Kilka podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Kiedy warto kupić glebogryzarkę?

Na pewno wtedy, gdy koniecznie chcesz własnymi siłami założyć trawnika. Glebogryzarka bardzo ułatwi Ci pracę i pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu. To dużo łatwiejsza opcja, niż ręczne przekopanie gleby – no i jeszcze nie uszkodzisz kręgosłupa. W praktyce glebogryzarka pozwoli przekopać około 2000 metrów kwadratowych terenu w ciągu jednego dnia. Gdybyś chciał zrobić to przy pomocy szpadla, to zajęłoby Ci to co najmniej tydzień.

Na zakup glebogryzarki powinni się również zdecydować ci, którzy mają warzywnik. Gleba pod warzywa czy owoce wymaga regularnego przekopywania w celu jej spulchnienia, w czym idealnie sprawdza się właśnie glebogryzarka.

Zakup tego sprzętu może być też fajną opcją w sytuacji, gdy dysponujesz ogromnym terenem, ale chcesz go zagospodarowywać krok po kroku. Wówczas dobrze jest mieć sprzęt zawsze pod ręką, bez konieczności wypożyczania czy tym bardziej zatrudniania zewnętrznej ekipy.

Może lepiej ją wypożyczyć?

Opcja z wypożyczeniem na pewno będzie lepszym wyborem w momencie, gdy zależy Ci na szybkim i jednorazowym założeniu trawnika. W takiej sytuacji zakup glebogryzarki nie ma najmniejszego sensu. Wypożyczenie sprzętu kosztuje około 50 złotych za dzień, a będzie Ci on potrzebny może przez 2-3 dni. Sam więc widzisz, że zakup urządzenia, które w wariancie spalinowym kosztuje grubo powyżej 1000 złotych mija się z celem.

Zostaje jeszcze usługa ogrodnika

To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu, aby samodzielnie wykonać trawnik wokół domu. Za założenie murawy zapłacisz od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy (trawa z wysiewu), dlatego jeśli jesteś bardzo zapracowany, a przy tym zdrowie nie pozwala Ci męczyć się z robotami ziemnymi we własnym zakresie, to lepiej rozważ zlecenie pracy ogrodnikom.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.