Groundhopping, czyli turystyka stadionowa... w domu

Remigisz Szulc
26.10.2021

Stadiony są praktycznie nierozerwalnie związane ze sportem od jego początku, a najstarszy stadion świata znajduje się oczywiście w Olimpii. Tymczasem za najstarszy piłkarski stadion świata jest uznawany Bramall Lane, macierzysty stadion klubu Sheffield United FC. Wybudowany w połowie XIX wieku stadion może pomieścić nieco ponad 30 tys. kibiców i służy do dziś.

92 brytyjskie stadiony piłkarskie

Być może właśnie od Bramall Lane należy zacząć swoją przygodę ze zwiedzaniem stadionów, choć dużo bardziej znanym i zaawansowanym technologicznie stadionem jest Wembley. Co prawda ze słynnym Wembley, na którym Polska zremisowała z reprezentacją Anglii w 1973 roku, łączy go tylko nazwa to jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych stadionów obok Camp Nou i Allianz Arena. Mało kto wie, że w Wielkiej Brytanii są aż 92 stadiony piłkarskie związane z czteroma zawodowymi ligami. Oglądnięcie meczu na każdym z nich pozwala na dołączenie do The 92 Club, który zrzesza właśnie takie osoby. O tym, że jest to elitarne grono, świadczy fakt, że udało się to zaledwie 29 osobom spośród 156 tys., które rozpoczęło to wyzwanie.

2127 stadiony na świecie

Choć zapewne statystyka mówiąca o 2127 stadionach na świecie nie jest pełna, to z pewnością jest jedną z najdokładniejszych. Choć trudno sobie wyobrazić realizację wyzwania polegającego na oglądnięciu meczu na każdym stadionie, to jednak trzeba pamiętać, że Księga Rekordów Guinnessa pełna jest niewyobrażalnych rekordów. Osoba, której by się to udało z pewnością zdobyłaby tytuł groudhoppera świata. Skoro mowa o tym — czym jest groundhopping? Najprościej tłumacząc — to zjawisko polegające na oglądaniu meczów piłki nożnej na różnych stadionach. Tak właśnie powstał The 92 Club, a samo zwiedzanie stadionów narodziło się w Anglii, w latach 70-ych XX wieku. Zdobywszy popularność w Anglii, Niemczech, Holandii i Belgii przyszedł także czas na Polskę. W końcu mamy się czym pochwalić!

Turystyka stadionowa

Choć turystyka stadionowa jest zjawiskiem stosunkowo nowym, to raczej nie stanie się „sportem” masowym. Cokolwiek by nie powiedzieć, to kibice piłkarscy identyfikują się ze swoim ulubionym klubem i związanym z nim stadionem. Szaliki, koszulki i piłki w barwach ukochanego klubu zdobią pokoje niejednego kibica. Do tego grona gadżetów piłkarskich przebojem wdarły się stadiony piłkarskie w formie puzzli 3D, a liczba dostępnych stadionów stale się powiększa. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby nie ruszając się z domu podziwiać stadion, na którym mecze rozgrywa ukochany klub. Obecnie najszerszy wybór 24 stadionów piłkarskich w formie puzzli 3D oferuje Habarri. W ten sposób, nie ruszając się z domu, można odwiedzić 7 stadionów angielskich, 5 hiszpańskich, 4 niemieckie, 2 włoskie i po jednym z Polski, Francji, Portugalii, Szwajcarii, a nawet z Rosji i Ukrainy. Takie stadiony to pomysł na doskonały prezent dla kibica piłki nożnej nie tylko na urodziny, ale i pod choinkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.