Ile chrzestny daje w kopercie na komunię?

Andrzej Winnicki
17.05.2023

Jesteś ojcem chrzestnym, a Twój chrześniak/Twoja chrześniaczka wkrótce przyjmuje Pierwszą Komunię Świętą? Nic dziwnego, że zaczynasz analizować, ile pieniędzy włożyć do koperty na prezent. Gotówka to najwygodniejsze rozwiązanie zarówno dla chrzestnego, jak i rodziców dziecka komunijnego, które za uzbierane pieniądze może sobie kupić to, co chce. Pytanie tylko, ile chrzestny daje w kopercie na komunię? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

„Stawki” są bardzo różne

Pisząc o „stawkach” używamy oczywiście skrótu myślowego, ponieważ nie ma czegoś takiego jak „cennik komunijny”. Najczęściej natomiast podaje się, że ojciec chrzestny w 2023 roku wręcza w kopercie na komunię między 500 a 1500 złotych.

Daj tyle, na ile Cię stać

To najważniejsza zasada, której warto się trzymać. Zapomnij o staropolskim „zastaw się, a postaw się”, dając w kopercie tylko tyle pieniędzy, na ile naprawdę możesz sobie pozwolić. W dobrym tonie jest okazać hojność, a nawet zrezygnować z jakiejś przyjemności, by podarować więcej pieniędzy dziecku komunijnemu, ale wszystko ma swoje granice.

Nie przesadź w żadną stronę

W dawaniu prezentów, zwłaszcza gotówkowych, nie można iść ze skrajności w skrajność. W złym guście byłoby dać kopertę z 50-złotowym banknotem, jak i włożyć do niej np. 5000 zł, zawstydzając tym samym rodziców, pozostałych gości i ostentacyjnie pokazując swoje bogactwo.

Uzgodnij wysokość kwoty z matką chrzestną

Niezłym pomysłem może być uzgodnienie kwoty z matką chrzestną. Ustalcie między sobą, ile dajecie, dzięki czemu żadne z chrzestnych nie będzie się wyróżniać – ani pozytywnie, ani negatywnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie