Inwestujesz wspólne pieniądze? Wtajemnicz w to partnerkę!

Andrzej Winnicki
20.09.2021

W wielu domach kwestia inwestowania wspólnych pieniędzy spoczywa na barkach mężczyzny. Dochodzi nawet do takich sytuacji, kiedy to kobiety nie mają zielonego pojęcia, w co i ile zainwestowali ich partnerzy. Nie możesz do tego dopuścić, ponieważ rodzi to poważne ryzyko utraty kapitału lub trudności z jego odzyskaniem (gdyby np. coś Ci się stało). Sprawdź, jak wtajemniczyć partnerkę we wspólne inwestycje.

Dokładnie wyjaśnij jej, w co inwestujesz i dlaczego

To podstawa, ponieważ nie może być tak, że Twoja partnerka nie ma zielonego pojęcia, czy inwestujesz wspólne pieniądze na giełdzie, w obligacje skarbowe, nieruchomości czy może w bardzo ryzykowne kryptowaluty. Musisz jej dokładnie przestawić swoją strategię inwestycyjną i upewnić się, że wszystko rozumie, aby w razie potrzeby mogła podjąć samodzielne decyzje w tym zakresie.

Kluczowe decyzje inwestycyjne zawsze podejmujcie wspólnie

W zdrowym związku nie ma miejsca na przeprowadzanie jakichś ważnych operacji finansowych za plecami drugiej połówki. Dlatego umówcie się, że gdy znów będziesz chciał zainwestować sporo wspólnych pieniędzy w np. jakąś spółkę giełdową, to najpierw porozmawiasz o tym z partnerką. Być może ma ona nosa do inwestycji i będzie w stanie rzetelnie przeanalizować Twój pomysł, chroniąc tym samym domowe oszczędności przed nietrafioną inwestycją?

Udostępnij jej hasła i dane dostępowe do poszczególnych inwestycji

Takie informacje muszą być przechowywane w bezpiecznym miejscu – na przykład na zaszyfrowanym nośniku przechowywanym w skrytce bankowej czy na serwerze w chmurze obliczeniowej. Ważne, aby partnerka dokładnie wiedziała, gdzie tego szukać. Są setki przypadków, kiedy to mąż zainwestował w bardzo dochodowe projekty, jednak po jego śmierci żona nic z tego nie ma, ponieważ nie wie, gdzie szukać tych pieniędzy.

Na bieżąco aktualizuj informacje o portfelu inwestycyjnym

Dobrym pomysłem będzie stworzenie tabeli wyrażającej domowy portfel inwestycyjny. Ważne jest przy tym to, aby portfel ten był prowadzony rzetelnie i na bieżąco aktualizowany. Gdy np. zwiększysz liczbę akcji danej spółki, to natychmiast wprowadź modyfikacje w tabelce i poproś partnerkę, aby się z nimi zapoznała – dzięki temu zawsze będzie wiedziała, co posiadacie i w jakim kierunku rozwija się wspólny portfel inwestycyjny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.