Jak dbać o zegarek? Poznaj proste zasady

Mateusz Nowak
14.08.2018

Zegarek to podstawowy atrybut eleganckiego mężczyzny i ulubiona męska biżuteria. Zakup porządnego czasomierza może poważnie nadszarpnąć Twoim budżetem, dlatego powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo dbać o swój zegarek. Spokojnie, nie musisz na to poświęcać zbyt dużo – nomen omen – czasu. Wystarczy stosować się do podstawowych zasad, które wymieniamy w naszym poradniku.

Zegarek z bransoletą

Metalowa bransoleta jest bardzo elegancka i teoretycznie niezniszczalna, co jednak wcale nie oznacza, że nie musisz o nią dbać. Okresowo powinieneś ją wyczyścić – najłatwiej będzie użyć do tego patyczka higienicznego lub miękkiej szczoteczki do zębów oraz wody z dodatkiem mydła. Taką operację przeprowadzaj co 4-5 tygodni, w zależności od częstotliwości noszenia zegarka.

Zegarek ze skórzanym paskiem

Jest świetnym dodatkiem do oficjalnej stylizacji, ale fajnie sprawdza się też na co dzień. Chętniej wybierają go panowie, którzy nie przepadają za noszeniem ciężkiej bransolety na nadgarstku. Skórzany pasek wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Przede wszystkim pamiętaj, aby zawsze poluźniać pasek w okresie upałów. Dzięki temu nadgarstek nie będzie się tak pocić, a tym samym pasek nie będzie narażony na ciągły kontakt z wilgocią. Po powrocie z pracy czy wypadu ze znajomymi odłóż zegarek w dobrze wentylowanym, przewiewnym miejscu – nie chowaj go od razu do zamkniętego kuferka!

Od czasu do czasu warto natłuścić skórzany pasek np. wazeliną czy specjalnym preparatem do skóry. Dzięki temu nie będzie się odkształcać. Nie polecamy również kąpieli z takim zegarkiem, bo nadmiar wilgoci szkodzi skórze.

Jak dbać o kopertę?

Niezależnie od tego, czy nosisz zegarek na bransolecie czy skórzanym pasku, musisz regularnie pielęgnować kopertę. Nie powinna być ona narażona na kontakt z piaskiem czy innymi zabrudzeniami. Dlatego przed wizytą na plaży, zalecamy zostawienie zegarka w pokoju hotelowym.

Kopertę wystarczy regularnie przecierać miękką ścierką, np. taką do czyszczenia okularów czy ekranów LCD. Jeśli z czasem pojawią się na niej zarysowania, lepiej oddaj zegarek fachowcowi i poproś o wypolerowanie szybki oraz części metalowych.

Uwaga na ekstremalne temperatury

Dobrej klasy zegarek kwarcowy bez trudu zniesie noszenie przez cały dzień w zakresie temperatur od -10 do +35°C. Jeśli jednak planujesz dłuższą wycieczkę w gorszych warunkach pogodowych (silny mróz lub ekstremalny upał), to lepiej zostaw swój czasomierz w domu.

Raz na jakiś czas warto również oddać zegarek do przeglądu. Serwis polega na wymianie baterii oraz sprawdzeniu, czy wszystkie elementy ruchome działają poprawnie. Zegarmistrz może dodatkowo nasmarować części mechaniczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.