Jak długość krawata jest odpowiednia? Praktyczne wskazówki

Maciej Piwowski
20.11.2023

Krawat to jeden z najbardziej eleganckich elementów męskiego stroju. Zakładamy go nie tylko do biura, ale też na ważne spotkania, uroczystości rodzinne czy wielkie wyjścia. Wielu panów ma jednak problem z prawidłowym noszeniem krawata, co w dużej mierze zależy od jego długości. Sprawdź, jaka długość krawata jest odpowiednia i nie popełnij więcej stylistycznego faux pas!

Uniwersalna zasada

Kanon mody męskiej zakłada, że krawat powinien sięgać mniej więcej do połowy pasa, ewentualnie jest o 1-2 centymetry krótszy. Niedopuszczalne jest natomiast to, aby krawat wystawał spod kamizelki czy tym bardziej marynarki.

Jeśli więc potrafisz samodzielnie zawiązać sobie krawat, to zawsze ustal jego długość tak, aby końcówka sięgała właśnie do połowy pasa – wówczas zyskasz pewność, że w każdej sytuacji będziesz wyglądać dobrze.

Nie bagatelizuj typu węzła

Długość krawata to nie wszystko. Równie ważne jest to, aby zachować proporcje między długością a masywnością węzła. Błędem nie będzie założenie krawata sięgającego nieco dalej niż do połowy pasa, o ile postawisz na masywny węzeł – na przykład bardzo popularny węzeł windsorski.

Z kolei cienkie krawaty wiązane na węzeł prosty zwyczajowo powinny być nieco krótsze lub perfekcyjnie sięgać do połowy pasa. W przeciwnym razie taki krawat będzie zaburzać proporcje Twojej sylwetki, optycznie ją wydłużając.

Pamiętaj również, że ostateczną długość krawata warto dopasować do swojego wzrostu i długości tułowia.  U niskich, korpulentnych panów długie krawaty z masywnym wiązaniem zawsze wyglądają  groteskowo, podobnie jak te cienkie i krótkie u szczupłych, wysokich mężczyzn o posturze siatkarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie