Jak jeździć na rowerze z dzieckiem w foteliku z tyłu?

Krzysztof Jagielski
13.08.2021

Fotelik rowerowy dla dziecka jest świetnym wynalazkiem. Dzięki niemu możesz nadal uprawiać swój ulubiony sport, a przy okazji spędzać czas aktywnie z pociechą. Jeśli dopiero co kupiłeś taki fotelik mocowany z tyłu, to dobrze przygotuj się do pierwszej przejażdżki. Kilka najważniejszych zasad omawiamy w naszym poradniku.

Wyreguluj położenie fotelika

To podstawowa rzecz, od której zawsze zaczynamy. Fotelik ma kilka położeń, dlatego dobierz takie, które zagwarantuje wygodę dziecku, a Tobie umożliwi swobodne pedałowanie. Jeśli kupiłeś fotelik z funkcją odchylania, to sprawdź, jak ona działa i także dobierz taki kąt, który jest optymalny dla dziecka, w zależności od jego wieku.

Sprawdź, czy fotelik nie przeszkadza Ci w jeździe

Po zamontowaniu fotelika przejedź się sam rowerem i oceń, czy nic nie przeszkadza Ci w pedałowaniu. Być może haczysz piętami o podnóżki fotelika lub ocierasz o niego łydkami – w takiej sytuacji musisz go mocniej odsunąć od siodełka (o ile się da – fotelik niekoniecznie musi pasować do ramy roweru).

Dobrze przypnij dziecko

Pora na pierwszą przejażdżkę. Zanim ruszysz w drogę posadź dziecko w foteliku i bardzo dokładnie przypnij je pasami, które muszą być poprowadzone w taki sposób, aby nie biegły przez szyję pociechy. Nie zapomnij również o zapięciu nóżek – służą do tego specjalne klamry.

Manewruj z większym wyczuciem

Po ruszeniu w drogę na pewno wyczujesz, że ciężej Ci się pedałuje. Jednak nie to stanowi największy problem. O wiele gorsza jest zmiana położenia środka ciężkości. Początkowo możesz mieć nawet wrażenie, że za chwilę się przewrócisz. Dlatego tak ważne jest, aby najpierw trochę potrenować na mniej uczęszczanej ścieżce rowerowej lub placu manewrowym, a dopiero później urządzić sobie regularną wycieczkę.

Skontroluj hamulce

Dziecko wraz z fotelikiem obciąża rower dodatkową masą nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu kilogramów. Logika podpowiada więc, że skuteczność hamowania będzie znacznie niższa. Jeśli hamulce w Twoim rowerze są już dość sfatygowane, to bezwzględnie trzeba je wymienić i wyregulować. Nie rozpędzaj się też za bardzo, ponieważ droga hamowania z dzieckiem na pokładzie zauważalnie się wydłuży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.