Jak nosić spinkę do krawata?

Piotr Kowalczyk
29.01.2021

Spinka do krawata w naszym kraju budzi różne skojarzenia – nie zawsze pozytywne. To głównie efekt tego, że przez lata była ona używana w złych sytuacjach i nieprawidłowo noszona, przez co utożsamiamy ją z kiczem i brakiem gustu. Tymczasem spinka do krawata może być bardzo praktycznym, a przy tym eleganckim dodatkiem do męskiej stylizacji. Trzeba tylko wiedzieć, jak ją prawidłowo nosić. Garść wskazówek znajdziesz w naszm poradniku.

Nie na samym krawacie!

Podstawowym błędem popełnianym przez panów decydujących się założyć spinkę do krawata jest wsuwanie jej lub zapinanie na samym krawacie. Jak powinno się to robić prawidłowo? Zadaniem spinki jest przytrzymanie krawata przy koszuli, dlatego zawsze spinamy nią oba elementy stroju. Dzięki temu krawat będzie dobrze się układać, a jego końcówka na pewno nie wyląduje w zupie czy sosie.

Na jakiej wysokości zapinać spinkę?

Nie ma tutaj dowolności. Zgodnie z zasadami męskiej elegancji spinkę do krawata zapinamy mniej więcej pośrodku, aby była dobrze widoczna, a z drugiej strony zapewniła dobre układanie się krawata. Łatwo można zapamiętać, że spinkę wsuwamy lub zapinamy pomiędzy trzecim a czwartym guzikiem koszuli.

Kierunek też jest ważny

Kolejną zasadą, o której musi pamiętać każdy elegancki mężczyzna jest ta, że spinkę zawsze wsuwamy od prawej strony. Dbamy przy tym o to, aby ściśle dolegała do krawata i koszuli, nigdy nie była przekrzywiona czy nie odpadała.

Jak długa powinna być spinka?

Kupując spinkę zawsze warto sprawdzić, jakie krawaty mamy w garderobie. Jej długość powinna odpowiadać nieco ponad połowie szerokości krawata. Niedopuszczalne jest, aby była dłuższa i wystawała poza materiał. Idealna długość spinki to ¾ szerokości krawata.

Co z kolorem?

Spinka do krawata nie powinna stanowić awangardowej ozdoby, która mocno wyróżnia się na tle całej stylizacji. Jeśli nosisz biżuterię, na przykład zegarek czy eleganckie oprawki okularów, to kolor spinki dopasuj do tych elementów ubioru.

Czy zakładamy spinkę do kamizelki?

Mężczyźni noszący kamizelkę do garnituru nie potrzebują spinki, aby przytrzymać krawat przy koszuli – to załatwia sama kamizelka. Nie ma natomiast przeciwwskazań do tego, by uzupełnić stylizację spinką i w ten sposób dodać elegancji swojemu lookowi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.