Jak przetrwać kwarantannę z rodziną i jeszcze dobrze ją wykorzystać?

Krzysztof Jagielski
10.09.2020

Słowo „kwarantanna”, wcześniej znane nam wyłącznie z filmów katastroficznych, jest w ostatnich miesiącach stałym elementem przekazu medialnego. Tysiące Polaków musiało przejść kwarantannę w związku zagrożeniem epidemiologicznym. Choć wizja spędzenia 2 tygodni w domu z najbliższymi nie wydaje się być szczególnie przykra, to w praktyce kwarantanna stanowi ogromny test dla rodziny. Sprawdź, jak przetrwać i dobrze wykorzystać ten czas.

Nadrób wszystkie zaległości domowe

Przede wszystkim te remontowe. Przymusowa kwarantanna to świetna okazja do tego, aby móc wykonać jakieś drobne prace, na które w ciągu roku zawsze brakuje Ci czasu. Dzięki temu nie tylko udobruchasz zniecierpliwioną partnerkę, ale też będziesz mieć dość zajęć, aby się nie nudzić i nie wyżywać na najbliższych.

Spróbuj pracować zdalnie

Jeśli tylko masz taką możliwość, to pracuj zdalnie, dzięki czemu nie będziesz mieć poczucia, że marnujesz czas. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaką pracę wykonujesz na co dzień. Jeśli z jakiegoś powodu nie da się jej wykonywać online, to przynajmniej poświęć trochę czasu na kwarantannie na nadrobienie różnych zaległości czy chociażby uporządkowanie komputera, dokumentów etc.

Poświęć jak najwięcej czasu dzieciom

To podstawa, bo przecież nie może być tak, że podczas kwarantanny będziesz obecny w domu tylko ciałem. Pamiętaj, że dla dzieci też jest to bardzo trudna i stresująca sytuacja. Pomyśl o tym, że w ciągu roku poświęcasz im mało czasu, bo ciągle pracujesz. Teraz nareszcie masz okazję, by nadrobić te zaległości i wzmocnić Waszą relację. Dzieci na pewno są za Tobą stęsknione – nie odmawiaj im zabawy, robienia wygłupów, kreatywnych prac czy chociażby wspólnego grania na konsoli.

Róbcie sobie rodzinne seanse filmowe

To naprawdę fajny sposób na wspólne spędzanie czasu w gronie całej rodziny. Seanse filmowe mają to do siebie, że potrafią zająć dzieci na co najmniej 1,5 godziny. Rodzice w tym czasie mogą sobie odpocząć, oczywiście cały czas udając żywe zainteresowanie tym, co dzieje się na ekranie.

Znajdźcie dla siebie prywatną przestrzeń

Bardzo ważne podczas kwarantanny jest to, aby nie dopuścić do sytuacji, w której czujecie się już sobą zmęczeni. Sprzyja to konfliktom, nawet agresji. Ustalcie z partnerką, że każde z Was będzie mieć dla siebie trochę przestrzeni – czy to do pracy, czy relaksu. W momencie, gdy jedno z Was poczuje potrzebę wycofania się, drugie przejmie obowiązki domowe i zajmie się dziećmi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.