Jak przeżyć obiad z nielubianą teściową?

Maciej Piwowski
16.03.2021

Choćbyś bardzo się starał i szukał najróżniejszych wymówek, to prędzej czy później i tak spotkasz się na wspólnym obiedzie z teściową. Nie możesz przecież ograniczać żonie kontaktów z matką, a dzieciom z babcią. Nikt nie każe Ci kochać teściowej, jeśli jednak jej szczerze nie znosisz, to musisz zastosować kilka metod, które pozwolą Ci we względnym spokoju przetrwać wspólny obiad bez awantury. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Nie odpowiadaj na zaczepki

Jeśli Twoja teściowa jest bardzo zaczepna, to przygotuj się na to spotkanie psychicznie, spróbuj się wcześniej zrelaksować, idź pobiegać czy zmęcz się w jakikolwiek inny sposób. Będziesz mieć mniejszą ochotę na wdawanie się w pyskówki, z których przecież i tak nic dobrego nie wyniknie. Puszczaj głupie i kąśliwe uwagi mimo uszu.

Pamiętaj, że jeśli będziesz nerwowo reagować na zaczepki teściowej, to okażesz brak wiary we własną wartość. Nie daj się sprowokować, uśmiechaj się sztucznie przy stole i odliczaj godziny do zakończenia spotkania. Jeśli uda Ci się utrzymać fason, to wyjdziesz z tej potyczki zwycięsko.

Nie schodź na kontrowersyjne tematy

Na pewno trochę znasz swoją teściową i wiesz, które tematy wywołują u niej silny przypływ emocji. Unikaj ich, nawet w niewinnej rozmowie o niczym. Jeśli jest to religia, to nie prowokuj kłótni głoszeniem poglądów ateistycznych czy obarczaniem Kościoła za całe zło współczesnego świata. Bądź ponad to, nie zachowuj się, jak nastolatek i wybieraj bezpieczne tematy do rozmów: pogodę, pracę, dzieci czy inne evergreeny.

Weź na siebie większość obowiązków gospodarza

Jeśli obiad jest w Twoim domu, to masz świetną okazję do tego, by spędzić z teściową tylko tyle czasu, ile jest konieczne do zjedzenia wspólnego posiłku. Od rana zapowiedz żonie, że chętnie zajmiesz się wszystkimi obowiązkami: nakryciem do stołu, zebraniem brudnych talerzy i sztućców, zapakowaniem zmywarki czy ręcznym zmywaniem. Zajmie Ci to na tyle dużo czasu, że nie będziesz mieć nawet okazji do zamienienia kilku zdań z nielubianą teściową. Jaka szkoda, prawda?

Skup się na dzieciach

Jeśli niestety zostaliście zaproszeni na obiad do teściowej, to oczywiście trudno będzie Ci krzątać się w kuchni. Nadal jednak masz asa w rękawie – to Twoje dzieci. Po obiedzie poświęć im cały czas, pobaw się z nimi i udawaj, że musisz ich pilnować, aby niczego nie zbroiły. Twoja żona nagada się z matką, a Ty będziesz mieć święty spokój.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.