Jak radzić sobie z nawracającymi kontuzjami na siłowni?

Maciej Piwowski
24.01.2022

Siłownia to świetny sposób na wypracowanie ładnej sylwetki, zrzucenie zbędnych kilogramów i poprawienie ogólnej kondycji organizmu. Problemem dla wielu facetów jest natomiast to, że intensywnym ćwiczeniom często towarzyszą przewlekłe czy nawracające kontuzje. Jak sobie z tym poradzić? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Skonsultuj się z fizjoterapeutą

Na dobry początek zawsze warto wybrać się do gabinetu fizjoterapeutycznego, zwłaszcza specjalizującego się w fizjoterapii sportowej. Dobry specjalista przeprowadzi z Tobą wstępny wywiad, następnie sprawdzi Twoje ciało pod kątem jego sprawności oraz ewentualnych dolegliwości i co najważniejsze podpowie Ci, jakie ćwiczenia są najbardziej wskazane w Twoim przypadku – zarówno jeśli chodzi o rozwój masy mięśniowej, jak i ochronę tkanek, kości i stawów przed kontuzjami.

Fizjoterapeuta może również rozpoznać niewyleczoną przed laty kontuzję, która jest przyczyną np. braku efektów czy nawracających dolegliwości w czasie treningu na siłowni.

Skorzystaj z pomocy trenera personalnego

To trener personalny powinien ułożyć dla Ciebie optymalny plan treningowy, uwzględniając w nim zarówno Twoje możliwości fizyczne, cechy organizmu, budowę ciała oraz ilość dostępnego czasu i efekty, jakie chcesz osiągnąć. Dobrze ułożony plan plus opieka doświadczonego trenera to gwarancja wysokiej skuteczności treningu, a przede wszystkim zmniejszenia ryzyka kontuzji.

Zadbaj o prawidłową dietę

Dieta jest często bagatelizowanym elementem treningu siłowego, tymczasem od niej naprawdę wiele zależy. Prawidłowo zbilansowany jadłospis przekłada się nie tylko na efektywność treningu i tempo robienia postępów, ale również może mieć wpływ na podatność Twojego organizmu na kontuzje wysiłkowe.

Nie lekceważ rozgrzewki i gimnastyki w domu

Nawracające kontuzje są częstą przypadłością u osób, które co prawda intensywnie trenują swoje ciało na siłowni, ale zapominają o tym, że trzeba je najpierw do tego wysiłku przygotować. Brak rozgrzewki to najlepszy sposób na to, aby nabawić się urazu. Dodatkowo musisz się gimnastykować, co możesz już robić we własnym domu, bazując na podstawowych ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających mięśnie głębokie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie