Jak się zachować w brytyjskim pubie? Poradnik dla kulturalnych piwoszy!

Mateusz Nowak
01.03.2018

Być na Wyspach i nie odwiedzić tradycyjnego pubu? Taki wyjazd od razu można uznać za stracony! Puby to bardzo ważne miejsca dla Brytyjczyków. Niektórzy przedkładają je nawet nad kościoły. W pubach spędza się popołudnia, jada niedzielne obiady, świętuje, a nawet obchodzi Boże Narodzenie. Brytyjczycy traktują puby bardzo poważnie, do tego stopnia, że stosują się do podstawowych norm i obyczajów. Warto je poznać, aby nie popełnić jakiegoś źle widzianego faux pax.

Samoobsługa

W brytyjskich pubach bardzo rzadko spotyka się kelnerki czy kelnerów. Częściej ma to miejsce w tych przybytkach, które serwują także jedzenie. Generalnie jednak obowiązuje samoobsługa. Przychodząc do pubu zajmij stolik, a następnie udaj się do baru, gdzie obsłuży Cię kelner. Cierpliwie czekaj na swoją kolej!

Nigdy nie gwiżdż na kelnera

Takie zachowanie, dopuszczalne w naszym kraju, w Wielkiej Brytanii jest szczytem chamstwa. Z barmanem trzeba dobrze żyć, dlatego należy okazywać mu szacunek i zachować choćby minimum kultury. Żadne gwizdanie, krzyczenie, pospieszanie czy walenie w bar nie wchodzi w grę. Jeśli będziesz się tak zachowywać, to albo zostaniesz wyproszony z pubu, albo barman ostentacyjnie Cię zignoruje.

Bar zamknięty to świętość

Brytyjskie puby są otwarte relatywnie krótko, a to dlatego, że otwiera się je już rano. Tradycyjną godziną zamknięcia jest 23. W wyjątkowych przypadkach puby pracują do północy. Barman zawsze daje znać gościom, że pora złożyć ostatnie zamówienie – w tradycyjnych przybytkach oznajmia to dzwonek. Wówczas należy zamówić piwo czy drinka ze świadomością, że za maksymalnie godzinę trzeba będzie iść do domu. Naleganie, proszenie o „jeszcze jednego” jest bez sensu i na pewno zostanie źle odebrane przez innych gości.

Stawiaj kolejkę

Dosiadasz się do kogoś w brytyjskim pubie? Obyczaj nakazuje postawić wszystkim kolejkę. Jeśli wybierasz się do takiego miejsca ze znajomymi, nawet takimi, których znasz od godziny, to nie możesz wrócić z baru z piwem tylko dla siebie. Stawianie kolejki jest tradycją, której nie należy łamać.

Pamiętaj o tych podstawowych zasadach, bo to na pewno Ci się przyda podczas wizyty w brytyjskim, szczególnie tradycyjnym pubie. Pamiętaj, że dla Brytyjczyków puby są czymś więcej niż tylko miejscami, w których można się napić. W wielu miejscowościach są to wręcz prawdziwe centra społeczno-kulturalne. Uszanuj to.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.