Jak sprawdzić punkty karne online?

Maciej Piwowski
17.07.2023

Punkty karne to stosowany od wielu lat dodatkowy element prewencyjny, który ma zniechęcić kierowców do łamania przepisów drogowych. Przekroczenie limitu punktów (24 lub 20 dla młodych kierowców) oznacza automatyczną utratę prawa jazdy, co jest bardzo kłopotliwe i każdy kierowca z pewnbośćią chce tego uniknąć. W tym celu warto kontrolować swoją liczbę punktów karnych, co można zrobić w 100% online.

Na stronie rządowej

Chcąc sprawdzić swoje punkty karne online wystarczy wejść na stronę gov.pl i postępować zgodnie z instrukcją. Potrzebne będzie potwierdzenie swojej tożsamości profilem zaufanym, w tym przez bankowość elektroniczną.

Po zalogowaniu się do usługi otrzymasz informację na temat liczby posiadanych punktów karnych oraz okoliczności ich „zdobycia”.

W aplikacji mObywatel

Jeśli nie masz profilu zaufanego lub wolisz sprawdzić swoje punkty karne na telefonie, to nic prostszego. Uruchom lub pobierz aplikację mObywatel, następnie wybierz opcję „Dodaj dokument” i wyszukaj na liście pozycję „Punkty Karne”.

Po dodaniu tego dokumentu wyświetli Ci się informacja na temat liczby posiadanych punktów karnych, dat popełnienia wykroczeń, ich charakteru oraz dat wygasania punktów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie