Jak wrócić do formy po roztrenowaniu?

Krzysztof Jagielski
21.09.2020

Roztrenowanie jest najczęściej efektem zmian w życiu, które zmusiły do czasowego zaprzestania treningu. Każdy, kto tego doświadczył, doskonale wie, jak trudno jest ponownie zmusić się do aktywności fizycznej. Można to jednak zrobić, a nawet jest to wskazane, aby docelowo wrócić do wypracowanej wcześniej formy. O jakich zasadach musisz pamiętać? Sprawdź w naszym poradniku.

Cofnij się do początku

Bardzo ważne w powrocie do uprawiania sportu jest to, aby nie zaczynać w miejscu, w którym się skończyło. Przykładowo: jeśli wcześniej trenowałeś na siłowni przez cały rok, a teraz masz za sobą półroczną przerwę, to w zasadzie jesteś znów na etapie osoby początkującej. Nie możesz od razu rozpocząć treningu na takich obciążeniach, jak podczas ostatniej wizyty na siłowni, bo to skończy się kontuzją, a w najlepszym przypadku bolesnymi zakwasami i totalnym zniechęceniem. Zaakceptuj to, że wypracowane wcześniej efekty są już tylko wspomnieniem i zacznij zupełnie od nowa.

Skorzystaj z pomocy trenera

Bardzo dobrym sposobem na udany powrót do uprawiania sportu jest spotkanie się z trenerem personalnym, który ułoży Ci plan treningowy dopasowany do Twoich aktualnych możliwości fizycznych. Jest więcej niż pewne, że w okresie roztrenowania trochę Ci się przytyło. Twoje mięśnie są słabsze, a to stanowi czynnik ryzyka kontuzji. Nie trenuj na własną rękę – specjalista podpowie Ci, od czego zacząć i będzie motywować Cię do robienia postępów.

Dopasuj harmonogram treningów do swojego aktualnego układu dnia

Skoro musiałeś przerwać treningi z powodu braku czasu, bo na przykład urodziło Ci się dziecko, to teraz chcąc wrócić do aktywności fizycznej musisz przede wszystkim znaleźć kompromis pomiędzy obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi, a swoją pasją. Będzie trudniej, ale wszystko da się zrobić.

Być może teraz lepszą opcją dla Ciebie będzie trenowanie w godzinach wczesno porannych lub nawet wieczornych? Jeśli celem jest siłownia, to rozejrzyj się, czy w okolicy nie działa jakiś klub całodobowy.

Staraj się jak najwięcej ćwiczyć w domu

Po roztrenowaniu musisz przede wszystkim wzmocnić mięśnie i inne tkanki miękkie w organizmie. Doskonale nadają się do tego proste ćwiczenia, które możesz bez problemu wykonywać w domu, na przykład przy okazji oglądania serialu. Nie bagatelizuj też porannej gimnastyki – wystarczy dosłownie 10 minut rozciągania, by krok po kroku przywrócić większą sprawność swoim mięśniom, ścięgnom i stawom.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.