Jak wybrać męskie perfumy, by później nie żałować?

Andrzej Winnicki
21.08.2018

Nie ma wątpliwości, że każdy facet powinien dobrze pachnieć i to nie tylko w oficjalnych sytuacjach. W Twojej łazience na pewno jest przynajmniej kilka perfum, ale być może nie jesteś do końca zadowolony z ich trwałości oraz zapachu. To efekt tego, że nie przyłożyłeś się do wyboru i popełniłeś typowe błędy. Tym razem niech będzie inaczej. Z naszego poradnika dowiesz się, jak prawidłowo wybrać męskie perfumy.

Nigdy przez Internet

Oczywiście możesz kupić perfum w sklepie internetowym, ale absolutnie nie powinieneś tego robić w ciemno. Opinie innych są pomocne, jednak nie powinieneś uzależniać od nich podjęcia decyzji. Wyboru perfum zawsze dokonujemy w perfumerii. Każdy ma własne preferencje zapachowe i to, że komuś bardzo odpowiada woda marki X wcale nie oznacza, że z Tobą będzie tak samo.

Poświęć trochę czasu

Być może o tym nie wiesz, ale na wybór perfum należy poświęcić minimum godzinę. Dlaczego? Z prostego powodu. Krótko po spryskaniu skóry danym produktem wyczuwasz tylko górne nuty zapachowe – są one najmniej trwałe i nie dominują. Po około kwadransie do Twoich nozdrzy zaczną docierać nuty serca.

Dopiero po około godzinie możesz natomiast w 100% upewnić się, czy baza zapachu jest dla Ciebie odpowiednia. To właśnie pośpiech najczęściej decyduje o tym, że perfum, który wydawał się być idealny, w końcu zaczyna drażnić użytkownika.

Ciekawostka

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za tym, aby dać sobie trochę czasu na wybór perfum. Okazuje się, że stres, z którym nierozerwalnie wiąże się pośpiech, ma negatywny wpływ na nasze postrzeganie różnych zapachów.

Do perfumerii idź po… joggingu

Jogging to tylko przykład. Ważne, abyś wybrał perfum dla siebie po wcześniejszym wysiłku fizycznym. Badania naukowe dowiodły, że adrenalina, która jest uwalniana podczas ćwiczeń, ma bardzo pozytywny wpływ na czułość węchu. Po prostu będziesz w stanie wyczuć więcej nut zapachowych drzemiących w danych perfumach.

Warto również wiedzieć, że najlepszą porą na kupowanie nowych perfum jest lato. Wysoka temperatura sprzyja potliwości, a spocona skóra potęguje woń produktu. Zapach jest po prostu znacznie lepiej wyczuwalny i – o dziwo – dłużej się utrzymuje.

Dobrym pomysłem będzie także zabranie ze sobą kogoś, kto szczerze doradzi Ci wybór konkretnych perfum. Pamiętaj, że poszczególne nuty zapachowe pasują do różnych osobowości i sytuacji. Dla przykładu: baza cedrowa jest świetna w relacjach biznesowych, a cytrusowa w towarzyskich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.