Jak wybrać prezerwatywy?

Mateusz Nowak
22.11.2021

Prezerwatywy są najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym w naszym kraju. To dość skuteczna i mało kłopotliwa metoda, chroniąca również przed chorobami wenerycznymi i przenoszonymi drogą płciową. Jeśli jesteś młodym facetem i dopiero wkraczasz do świata seksu, to zacznij od znalezienia dla siebie odpowiednich prezerwatyw. Czym warto się tutaj kierować?

Skład

Warto zacząć od wybrania się do drogerii z dużą ofertą prezerwatyw i porównać skład dostępnych produktów. Prezerwatywy dzielą się na dwie podstawowe grupy: lateksowe oraz niezawierające tego składnika. Zwróć na to baczną uwagę, jeśli wiesz, że możesz mieć uczulenie na lateks. W takiej sytuacji oczywiście wybierz prezerwatywy nie lateksowe.

Zapach

To rzecz mocno subiektywna, natomiast faktem jest, że niektóre rodzaje prezerwatyw wydzielają wybitnie nieprzyjemny, pudrowo-gumowy zapach. Jeśli Ci on przeszkadza, to najlepszą opcją dla Ciebie będzie zakup albo prezerwatyw nie lateksowych (mniej intensywny aromat gumy) lub zapachowych (np. truskawkowe, bananowe, czekoladowe etc.).

Rozmiar

Tak, rozmiar prezerwatywy ma znaczenie. Co prawda w Polsce najłatwiej jest kupić gumki w uniwersalnym rozmiarze tzw. europejskim, jednak nie chodzi tutaj tylko o długość, ale też szerokość prezerwatywy. Najlepiej będzie, jeśli przetestujesz kilka modeli i znajdziesz te, które są dla Ciebie najwygodniejsze. Pamiętaj: prezerwatywa nie może być bardzo ciasna, ponieważ to zwiększa ryzyko jej pęknięcia.

Marka producenta

Nie ma się co oszukiwać, że najtańsze prezerwatywy są równie dobre, jak te markowe. Priorytetem przy wyborze gumek powinno być bezpieczeństwo, stąd radzimy nie eksperymentować z różnymi wynalazkami z Internetu, tylko postawić na produkt znanej marki. Pamiętaj również, aby przed zakupem, zwłaszcza większej liczby gumek, sprawdzić datę ważności!

Rodzaj prezerwatyw

Tutaj wybór już jest bardzo duży, a na rynku stale pojawiają się też nowe rodzaj prezerwatyw. Te najpopularniejsze, to prążkowane, super cienkie, nawilżane czy z dodatkiem środka plemnikobójczego. Przy wyborze kieruj się własnymi preferencjami (dla partnerki będzie to mieć drugorzędne znaczenie).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.