Jak zacząć przygodę z triathlonem?

Marek Szydełko
01.03.2021

Triathlon to piękna, a jednocześnie niesamowicie wymagająca kondycyjnie i fizycznie konkurencja sportowa, która przeżywa szczyt popularności w naszym kraju. Mnóstwo osób zaczyna uprawiać triathlon, głównie dlatego, że samo bieganie, jeżdżenie na rowerze czy pływanie im nie wystarcza. Jest to również znakomity sposób na zahartowanie się pod względem emocjonalnym, co przydaje się później w życiu zawodowym. Jeśli sam od dawna myślisz nad tym, by zacząć uprawiać triathlon, to najpierw przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim kilka wskazówek dla początkujących.

Nie rzucaj się na głęboką wodę

Najgorsze, co możesz zrobić, to spróbować od razu zaliczyć cały triathlon, nawet na dużo krótszym dystansie. Twój organizm prawdopodobnie nie jest przyzwyczajony do tak intensywnego wysiłku, co może się skończyć albo poważną kontuzją, albo w najlepszym przypadku totalnym zniechęceniem. W przypadku triathlonu doskonale sprawdza się metoda małych kroków. Nie spiesz się, nie podchodź do sprawy z przesadnym optymizmem, stopniowo narzucaj sobie coraz większe obciążenia.

Najpierw opanuj technikę biegania

Bieganie jest najważniejszą konkurencją triathlonową, która wymaga też najlepszej kondycji. Dlatego pierwsze treningi poświęć właśnie na udoskonalenie techniki biegu. Dopiero w momencie, gdy będziesz w stanie bez wielkiej zadyszki przebiec dystans np. 5 kilometrów, możesz zacząć włączać elementy pozostałych dwóch dyscyplin. Błędem jest skupianie się na pływaniu i jeździe na rowerze, przy jednoczesnym zaniedbywaniu biegu – to doprowadzi do sytuacji, w której nie będziesz w stanie ukończyć triathlonu na pełnym dystansie.

Szlifuj kondycję przed startem sezonu

W przygotowaniach do triathlonu kluczową rolę pełni okres zimowy. To wtedy możesz przygotować swój organizm do bardzo dużego wysiłku, a także zadbać o kompleksowy i urozmaicony trening. Bieganie na świeżym powietrzu, pływanie na basenie, jazda na rowerze stacjonarnym, a do tego okazjonalnie siłownia czy fitness – w ten sposób zbudujesz formę przed wiosną.

Nie inwestuj w sprzęt – na to przyjdzie jeszcze czas

Choć dobry sprzęt znacząco poprawia komfort treningu i uczestnictwa w zawodach, a także ma kolosalny wpływ na osiągane wyniki, to na samym początku nie ma sensu go kupować. Akcesoria do triathlonu, na czele z rowerem szosowym, są bardzo drogie, a przecież nie masz pewności, że złapiesz bakcyla. Triathlon ma to do siebie, że albo się go kocha, albo nienawidzi po pierwszych treningach. Na tym etapie nie wiadomo jeszcze, w której grupie się znajdziesz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.