Jak zmieni się zachowanie Twojej partnerki po porodzie?

Krzysztof Jagielski
02.06.2021

Jeśli wkrótce masz zostać świeżo upieczonym tatą i będziesz debiutować w tej roli, to na pewno sam zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele w Twoim życiu się zmieni. Dotyczy to również relacji z partnerką. Musisz sobie uświadomić, że po porodzie w organizmie i psychice kobiety zachodzą ogromne zmiany, nie zawsze zrozumiałe i łatwe do zaakceptowania dla faceta. Na jakie niespodzianki trzeba się przygotować? Sprawdź w naszym poradniku.

Mniejsza ochota na seks

To zupełnie naturalne, że po porodzie Twoja partnerka nie ma ochoty na seks. Mało tego: przez około 6 tygodni w ogóle nie powinieneś jej do tego zachęcać, ponieważ jej ciało nie jest jeszcze na to przygotowane. Obniżone libido u kobiety może się jednak utrzymywać miesiącami. Najczęściej ma to związek ze skrajnym zmęczeniem, niewyspaniem, spadkiem poziomu estrogenów oraz nieakceptowaniem swojego wyglądu.

Nie będziesz w centrum uwagi

Jeśli do tej pory Twoja partnerka nie widziała świata poza Tobą, to bądź przygotowany na to, że sytuacja „lekko” się zmieni. Po porodzie oczkiem w głowie mamy staje się dziecko i nie ma się tutaj na co obrażać. Maluch wymaga całodobowej opieki, Twoja partnerka stale będzie się czegoś uczyć, non stop obserwować dziecko i pilnować, aby niczego mu nie brakowało. W pewnym momencie pochłonie ją to tak bardzo, że może nawet nie zauważać Twojej obecności.

Spokojnie, ten etap minie. Zamiast się dąsać powinieneś zrobić wszystko, aby ułatwić życie partnerce. Bierz na siebie więcej obowiązków, dawaj jej wytchnienie od opieki nad dzieckiem. To zaprocentuje, ponieważ im szybciej partnerka wróci do formy fizycznej i psychicznej, tym wcześniej odbudujecie dawną relację.

Mniejsza skłonność do szaleństw i ryzyka

Po porodzie Twoja partnerka raczej nie będzie już tak skłonna do nocnego imprezowania czy spontanicznych wyjazdów. Teraz liczy się dla niej coś – a raczej ktoś – innego. Dziecko całkowicie zmienia perspektywę, dlatego nie dziw się, że partnerka woli spędzać weekendy w domu, a wieczorami preferuje film i gorącą herbatę. Taka kolej rzeczy.

Syndrom wicia gniazda

To może być dość zaskakujące dla świeżo upieczonego taty, który nie ma tak silnego instynktu rodzicielskiego, jak kobieta. Twoja partnerka prawdopodobnie zacznie wić gniazdo, co oznacza mnóstwo nowych zakupów, plany remontowe oraz potrzebę spędzania większej ilości czasu w domowych pieleszach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.