Jak zmotywować się do treningu? Najlepsze sposoby

Jerzy Biernacki
21.01.2021

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu uprawiania jakiegoś sportu jest dopiero początkiem drogi. Znacznie trudniej jest znaleźć w sobie motywację do wysiłku fizycznego. Jest zimno, ciemno, jesteś zmęczony lub zestresowany – w takich sytuacjach naprawdę nie jest lekko zmusić się do pójścia na siłownię czy pobiegania. Jak więc zmotywować się do treningu? Wykorzystaj te sposoby.

Nakreśl sobie plan działania

Większość facetów ma naturę zadaniowca. Gdy coś sobie zaplanujemy, to o wiele łatwiej jest nam dążyć do celu. Dlatego na samym początku przygody z treningiem ustal, jakie efekty chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Wówczas będziesz mieć jasno wytyczoną ścieżkę, której pokonanie będzie stanowić dostateczną motywację do dawania z siebie wszystkiego.

Regularnie sprawdzaj efekty

Załóżmy, że zacząłeś trenować, by zrzucić kilka kilogramów. Nic tak nie zmotywuje Cię do dalszego wysiłku, jak wiedza, że przynosi on wymierne efekty. Czyli: zważ się, a następnie wejdź na wagę po około 2 tygodniach intensywnego trenowania. Z pewnością zauważysz, że jesteś nieco lżejszy, a przy tym lepiej się czujesz i mieścisz się w stare spodnie. To da Ci potężny zastrzyk motywacji, bo zobaczysz, że dotychczasowe wysiłki się opłaciły. Zechcesz dalszych postępów, aż w końcu trenowanie wejdzie Ci w nawyk.

Wzoruj się na kimś

Nie muszą to być wcale znane osobistości czy celebryci. Wystarczy, że zaczniesz podglądać innych facetów, którzy np. trenują na tej samej siłowni w podobnych godzinach. Imponuje Ci ich muskulatura? Widzisz, że są w stanie podnieść znacznie więcej od Ciebie, wykonać więcej powtórzeń? Wzoruj się na nich i dąż do osiągnięcia podobnego poziomu wytrenowania.

Zatrudnij trenera personalnego

Jest to bardzo wskazane na samym początku, kiedy nie wiesz jeszcze, jak dobrze trenować, by nie wyrządzić sobie krzywdy. Trener nie tylko pokaże Ci zestaw ćwiczeń, ale też ułoży plan treningowy i będzie Cię motywować do dawania z siebie coraz więcej. To czysta psychologia: gdy wiesz, że ktoś czeka na Ciebie np. na siłowni czy trasie biegu, to głupio jest się nie pojawić. Dlatego zatrudnienie trenera personalnego stanowi najlepszą inwestycję w podtrzymanie motywacji do treningu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.