Jak zostać myśliwym? Egzamin krok po kroku

Antoni Kwapisz
30.03.2021

Zawód myśliwego obecny jest w naszym społeczeństwie od zarania dziejów. Myśliwi istnieją przede wszystkim po to aby stale dbać o równowagę w przyrodzie oraz przydzielony im teren w ramach koła łowieckiego. Zanim jednak zaczną pracę jako myśliwi muszą zaliczyć szereg testów oraz odbyć staż w kole łowieckim. Jak wyglądają egzaminy i czego się po nich spodziewać? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Wymagania na myśliwego

Każda osoba która odbyła roczny staż w kole łowieckim może zostać myśliwym. Oprócz tego musi jednak spełnić kilka innych, podstawowych wymagań, które pozwalają dołączyć do braci łowieckiej.

Kryteria na myśliwego

  • Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat w dniu egzaminu;
  • Kandydaci muszą posiadać obywatelstwo polskie;
  • Kandydaci nie mogą być karani za przestępstwa wymienione w prawie łowieckim.

Jeżeli spełniasz powyższe warunki to możesz podejść do egzaminu łowieckiego.

Spełniłeś powyższe warunki? To znaczy, że możesz podejść do egzaminu łowieckiego. Organizowany jest on przez PZŁ w różnych kołach łowieckich w terminach uzależnionych od ilości chętnych kandydatów.

Testy łowieckie – krok po kroku

Testy na myśliwego dzielą się na trzy osobne etapy. Zwracamy uwagę, że trzeba zaliczyć wszystkie części egzaminu z pierwszym razem, gdyż w innym przypadku trzeba wykonać drugie podejście do niego w innym terminie.

1. Test wiedzy

Każdy arkusz zawiera jednakowy zestaw pytań w danym roku i obejmuje ich łączni 100. Siedemdziesiąt pytań dotyczy wiedzy ogólnej o łowiectwie a pozostałe 30 dotyczy stricte bezpieczeństwa przed, w trakcie i po polowaniu. Każde pytanie posiada 4 możliwe odpowiedzi z których tylko jedna jest prawidłowa – A, B, C lub D.

 „Dzięki opracowanym arkuszom z odpowiedziami na testy łowieckie, nauka staje się znacznie łatwiejsza a materiał łatwiejszy do opanowania. Zdecydowanie polecamy zapoznać się z opracowanymi arkuszami co pomoże Wam w zaliczeniu właściwego egzaminu. ” – radzi Odpowiedzi.com.pl.

2. Egzamin ustny

Podczas egzaminu ustnego możemy spodziewać się bardzo podobnych pytań jak na egzaminie pisemny. Ważne aby mieć dobrze opanowaną wiedzę aby długo się nie wahać przy odpowiadaniu komisji.

3. Test strzelecki

Myśliwi muszą zaliczyć test strzelecki aby uzyskać zaliczenie egzaminu łowieckiego. Zaliczenia polega na oddaniu strzałów do określonych celów. Aby zaliczyć test strzelecki trzeba oddać celne strzały określona ilość razy. Poniżej przedstawiamy zestawienie celów i celnych trafień, które dają zaliczenie testu strzeleckiego.

Jakie wyniki dają zaliczenie na egzaminie?

  1. Strzelanie do rzutek – 4/10 celnych strzałów
  2. Makieta zająca – 4/10 celnych strzałów
  3. Makieta rogacz – 3/5 celnych strzałów

W trakcie egzaminu bezwzględnie stosuj się do komend instruktora. Nie stosowanie się do poleceń podczas egzaminu strzeleckiego może zakończyć się negatywnym wynikiem egzaminu.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.