Jaką kartę pamięci do smartfonu kupić?

Piotr Kowalczyk
28.01.2021

Choć współczesne smartfony imponują już ilością pamięci wewnętrznej, to nadal nie dla każdego pojemność np. 128 GB będzie wystarczająca. Jeśli robisz dużo zdjęć i filmów, a następnie przechowujesz je na urządzeniu mobilnym, to z pewnością będziesz potrzebować dodatkowej karty pamięci. Wybór jest ogromny, dlatego warto wiedzieć, na co należy tutaj zwrócić szczególną uwagę. Sprawdź to w naszym poradniku.

Pojemność

To kluczowy parametr, jaki bierzemy pod uwagę na etapie wyboru karty pamięci. Na rynku są dostępne modele o maksymalnej pojemności nawet 2 terabajtów, ale to chyba lekka przesada do smartfonu. Dużo popularniejsze są karty o pojemności 32 GB i 64 GB, które w większości przypadków powinny się okazać w zupełności wystarczające. Oczywiście wszystko zależy tutaj od Twoich potrzeb – jeśli np. przechowujesz w pamięci telefonu duże pliki wideo, zdjęcia czy ciężkie dokumenty firmowe, to postaw na kartę o pojemności od 128 GB wzwyż.

Szybkość zapisu

Na ten parametr zwykle zwracamy uwagę wybierając kartę pamięci do aparatu lub kamery. Okazuje się jednak, że ma on duże znaczenie także w przypadku chęci zwiększenia pojemności smartfonu. Szybkość zapisu decyduje o tym, jak szybko dany plik zostanie zapisany na karcie pamięci. Określa się to parametrem U. Przykładowo:

  • U1 – taka karta pamięci oferuje minimalną prędkość zapisu na poziomie 10 MB/s;
  • U3 – minimalna prędkość zapisu wynosi 30 MB/s;

Szukając karty pamięci do smartfonu nie musisz inwestować w model o bardzo dużej szybkości zapisu. Karta U1 powinna być w zupełności wystarczająca.

Liczba obsługiwanych operacji

O tym parametrze mało kto słyszał, ponieważ jest on podawany przez producentów kart pamięci od stosunkowo niedawna. Określa się go symbolem A z cyfrą. I tak: karta A1 jest w stanie wykonać do 500 operacji w ciągu 1 sekundy. Dla porównania karty bez tego oznaczenia wykonają maksymalnie kilkadziesiąt operacji w tym samym czasie.

Liczba obsługiwanych operacji jest ważnym kryterium wyboru karty pamięci do smartfonu, ponieważ często się zdarza, że w jednym czasie wykorzystujemy kartę do odtwarzania zapisanych na niej plików muzycznych, oglądania zdjęć czy przeglądania dokumentów. Warto więc zainwestować w kartę klasy A1.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.